Polska po 1989 roku

13.01.2020

Przyznano stypendia premiera i ministra edukacji dla najzdolniejszych uczniów

Blisko 150 uczniom z woj. podlaskiego przyznano stypendia ministra edukacji i premiera za wybitne osiągnięcia w nauce. Stypendyści odebrali je w poniedziałek w Białymstoku. W uroczystości uczestniczył minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Uroczystość odbyła się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku.

O stypendia za szczególne uzdolnienia i wybitne osiągnięcia w nauce mogą się ubiegać uczniowie szkół średnich.

Na rok szkolny 2019/2020 118 uczniów z województwa podlaskiego otrzymało stypendia premiera, a 29 młodych ludzi z regionu – stypendia ministra edukacji – poinformowała podczas poniedziałkowej gali podlaski kurator oświaty Beata Pietruszka. "Jesteśmy z was, moi drodzy, bardzo dumni" – zwróciła się kurator do zgromadzonej młodzieży.

"Gratuluję tym wszystkim, którzy osiągnęli bardzo dobre wyniki w konkursach, olimpiadach albo są po prostu najlepszymi uczniami w swoich szkołach" – mówił do młodzieży minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Powiedział, że zapewne w domach i w szkołach są oni doceniani, a nauczyciele widzą w nich tych, którzy osiągną sukcesy naukowe i zawodowe".

"Ale warto, by pojawiło się bardziej formalne pokazanie, że także władze państwowe doceniają wasz wysiłek i wasze zdolności" – mówił Piontkowski i dodał, że służą temu m.in. stypendia premiera i ministra edukacji.

Piontkowski mówił dziennikarzom, że warto nagradzać najzdolniejszych uczniów, bo – jak zauważył – każdy lubi być doceniany, a stypendium będzie dodatkową motywacją, aby w następnych latach sięgać po kolejne laury.

"To na pewno święto dla każdego ucznia, dla każdej szkoły, która ma takich stypendystów, bo pokazuje, że ma zdolnych uczniów, ale także dla nauczycieli, którzy potrafią z takimi uczniami pracować" – dodał minister.

Młodzieży pogratulował też wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, który mówił, że nagrodzeni uczniowie są wzorem dla innych.

"To, co osiągnęliście, jest wasze, indywidualne, ale również jest wynikiem atmosfery w szkole, poziomu nauczania, poziomu wychowania, ma to charakter sukcesu również zespołowego" – mówił wojewoda i dodał, że to także zasługa rodziców i opiekunów, którzy stwarzają warunki do rozwoju. Życzył młodym ludziom, aby mogli realizować swoje pasje i nadal rozwijać swoje talenty.

Przyznawane przez premiera i ministra edukacji stypendia wynoszą po 3 tys. zł – poinformowało podlaskie kuratorium oświaty.

Stypendia otrzymały m.in. laureatki kilku konkursów z przedmiotów ścisłych Gabriela Wasilewska z Suwałk i Ewa Walińska z Białegostoku. Gabriela mówiła, że lubi się uczyć, ale nie sądziła, że jej osiągnięcia zostaną dostrzeżone przez ministerstwo. Dodała, że stypendium chce przeznaczyć na swoje zainteresowania, ale też na rozrywkę, może na wakacyjny wyjazd. Ewa, która ostatnio zaczęła uczyć się języka japońskiego, pieniądze odłoży na planowany wyjazd do Japonii. Dodała, że po skończeniu liceum chce wyjechać do tego kraju na dwa miesiące.(PAP)

Autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL