Epoka nowożytna

01.05.2018

Ród Lubomirskich tematem konkursu plastycznego

Portret księcia Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Źródło: Wikimedia Commons Portret księcia Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Źródło: Wikimedia Commons

Historia rodu Lubomirskich oraz jego znaczenie i rola w dziejach Polski to temat przewodni konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży, który organizuje Muzeum-Zamek w Łańcucie, dawna rezydencja Lubomirskich i Potockich.

Będzie to 19. edycja konkursu organizowanego przez łańcucki zamek od 2000 r. Tytuł tegorocznego to: "Lubomirscy. Zwróceni ku ojczyźnie". Udział w zmaganiach plastycznych mogą wziąć osoby w wieku od 5 do 19 lat.

Jak powiedziała Joanna Garbulińska-Charchut z Muzeum-Zamku w Łańcucie, celem konkursu jest przede wszystkim zdobywanie i upowszechnianie wiedzy o rodzie Lubomirskich i jego wybranych przedstawicielach, o roli rodu w historii Polski.

Konkurs ma też popularyzować wiedzę o łańcuckim zamku, jego znaczeniu dla historii regionu i kraju, o Łańcucie, a także inspirować dzieci i młodzież do kreatywnego spędzenia czasu, rozwijania wyobraźni plastycznej.

Prace nawiązujące do tematu przewodniego konkursu mogą być wykonane w dowolnej technice plastycznej, z wyjątkiem technik przestrzennych. Może to być zatem m.in. malarstwo, rysunek, grafika, grafika komputerowa, collage.

Prace należy przesłać do 28 maja do Muzeum-Zamku w Łańcucie. Jury będzie je oceniało w czterech grupach wiekowych: 5-10 lat, 11-14, 15-16 i 17-19 lat. Laureaci otrzymają nagrody rzeczowe, a zwycięskie prace młodych talentów zostaną zaprezentowane na wystawie w Podkarpackim Centrum Dziedzictwa MANEŻ i na stronie internetowej łańcuckiego zamku.

Szczegóły i regulamin konkursu są dostępne na stronie internetowej Muzeum-Zamku w Łańcucie. (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL