Polska po 1989 roku

14.10.2019

RPD do nauczycieli: dzięki waszemu kunsztowi i wielkim sercom uda się rozwiązać problemy

Ślubowaliście być opiekunami swoich uczniów i dążyć do ich rozwoju. Wierzę, że właśnie dzięki waszemu kunsztowi, wielkim sercom, ale także dzięki waszemu trwaniu w przyrzeczeniach i wypełnianiu obowiązków uda się rozwiązać problemy edukacji – napisał RPD Mikołaj Pawlak do nauczycieli.

Rzecznik Praw Dziecka wystosował specjalny list do nauczycieli w związku z obchodzonym w poniedziałek Dniem Edukacji Narodowej.

"Od prawie roku jako rzecznik praw dziecka odwiedzam szkoły w całej Polsce. Rozmawiam z dziećmi, z młodzieżą, widzę ich biegających po szkolnych korytarzach. Widzę, jak się śmieją, jak żywiołowo rozmawiają, jak wiele mają zainteresowań. Jak czerpią z życia pełnymi garściami. I właśnie za taką radość wszystkim Wam, drodzy Nauczyciele, w tym szczególnym dniu Waszego święta serdecznie dziękuję" – napisał Pawlak.

Zacytował Alberta Einsteina: "Wielkim kunsztem wykazuje się nauczyciel, który potrafi sprawić, że twórcze wyrażanie siebie i nabywanie wiedzy staje się źródłem radości".

Zwracając się do nauczycieli rzecznik praw dziecka napisał, że mają oni w sobie także wyjątkową siłę, która pozwoliła im przezwyciężyć różne trudności tak, by ich podopieczni mogli bezpiecznie dotrzeć do celu: odebrać świadectwa, przejść do następnej klasy czy dostać się do wymarzonych szkół.

"Ślubowaliście być opiekunami swoich uczniów i dążyć do ich rozwoju" – zaznaczył. Przypomniał, że o takim obowiązku stanowi ustawa Karta nauczyciela.

"Wierzę, że właśnie dzięki Waszemu kunsztowi, wielkim sercom, ale także dzięki Waszemu trwaniu w przyrzeczeniach i wypełnianiu obowiązków uda się rozwiązać problemy edukacji. Bo nie możecie nigdy zapomnieć o najważniejszym – o dobru dzieci. One potrzebują Waszej wiedzy i umiejętności, Waszej obecności i towarzyszenia, by mogły się rozwijać i budować coraz piękniejszą Polskę" – napisał RPD. "Potrzebują Was każdego dnia. I proszę mi wierzyć, kiedyś będą Wam za tę pracę, mądrość i pamięć o ich potrzebach wdzięczne. Tej właśnie wdzięczności od dzieci i młodzieży życzę Państwu z okazji Dnia Edukacji Narodowej" – dodał.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w Europie ministerstwa oświaty – która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r. w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL