Polska po 1989 roku

08.07.2019

Rząd zajmie się projektem noweli ustawy o PAN, dotyczącej wynagrodzeń w instytutach

Warszawa, 03.03.2017. Pałac Staszica, siedziba Polskiej Akademii Nauk. Fot. PAP/J. Turczyk Warszawa, 03.03.2017. Pałac Staszica, siedziba Polskiej Akademii Nauk. Fot. PAP/J. Turczyk

Określenie minimalnego wynagrodzenia w instytutach PAN do takiego samego poziomu, jak w przypadku uczelni i możliwość stosowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów do całości wynagrodzenia - przewiduje projekt noweli ustawy o Polskiej Akademii Nauk, którą we wtorek ma zająć się Rada Ministrów.

Projekt nowelizacji ustawy o Polskiej Akademii Nauk oraz niektórych innych ustaw, którym we wtorek ma zająć się rząd, został opracowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

W projekcie znalazły się regulacje dot. wynagrodzeń pracowników naukowych zatrudnionych w instytutach PAN. Resort nauki proponuje, aby pracownik naukowy PAN zarabiał co najmniej 50 proc. wynagrodzenia profesora w uczelni publicznej (obecnie wynosi ono 6410 zł). Według projektu, profesor zwyczajny w instytucie PAN ma otrzymać co najmniej tyle samo pieniędzy co jego odpowiednik na uczelni publicznej, profesor instytutu – nie mniej niż 83 proc. stawki, zaś adiunkt – nie mniej niż 73 proc.

"Biorąc pod uwagę warunki panujące na rynku pracy, konieczne jest zagwarantowanie naukowcom stabilnego wynagrodzenia, co pozwoli zatrzymać odpływ pracowników naukowych i utrzymać wysoki poziom naukowy prezentowany przez naukowców w PAN" - czytamy w ocenach skutków regulacji.

Identyczne zapisy znajdują się w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tzw. Konstytucji dla Nauki), która obowiązuje od października 2018 r.

Projektodawcy postulują również, aby dodać regulację jednoznacznie wskazującą, że praca naukowa w instytucie PAN to działalność twórcza o indywidualnym charakterze. Pozwoli to pracownikom PAN stosować 50-proc. koszty uzyskania przychodów do całości swojego wynagrodzenia. Analogiczny zapis obowiązuje w stosunku do pracowników akademickich na uczelniach.

Poprzednia wersja projektu nowelizacji, która została opublikowana na stronie Rządowego Centrum Legislacji w kwietniu br., zakładała dodatkowe zmiany poszerzające funkcje nadzorcze prezesa PAN. Jednak resort nauki postanowił je wycofać. (PAP)

autorzy: Szymon Zdziebłowski, Katarzyna Florencka

szz/ kflo/ ekr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL