Polska po 1989 roku

31.05.2019

Studencki Nobel przyznany, nagrody dla ośmiorga laureatów

Ośmioro wybitnych studentów reprezentujących różne obszary nauki oraz sztuki nagrodzono w piątek w Warszawie. Konkurs Studencki Nobel organizowany jest od 2009 r. przez Niezależne Zrzeszenie Studentów.

Podczas wręczenia nagród 10. edycji konkursu wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Mueller zwracał uwagę, jak ważne jest nagradzanie osób, które już podczas studiów wykazują się ponadprzeciętnym zaangażowaniem. "Zachęcam wam, żeby się chwalić swoimi osiągnięciami. (...) Mówienie o swoich osiągnięciach i pracach jest dobre i zaraża pasją inne osoby" - mówił do zgromadzonych na uroczystości.

W kategorii Medycyna i Farmacja nagrodę otrzymał Dominik Taterra z Uniwersytetu Jagiellońskiego. "Prowadzę badania z zakresu anatomii. W katedrze Anatomii UJ należę do międzynarodowej grupy badawczej i od trzech lat działam, prowadząc badania anatomiczne. Jestem autorem czy współautorem kilkunastu publikacji, a swoje badania prezentowałem już kilkadziesiąt razy na konferencjach - za granicą i w Polsce" - powiedział laureat w rozmowie z PAP.

W kategorii Sztuka Studenckiego Nobla otrzymał kontrabasista Michał Bylina z Akademii Muzycznej w Krakowie. W rozmowie z PAP wymienił, że ma na koncie kilka koncertów solowych i kameralnych na dużych salach. Student komponuje utwory na kontrabas, a kilka ze swoich kompozycji wydał w brytyjskim wydawnictwie muzycznym.

Studenckiego Nobla w kategorii Fizyka i Astronomia otrzymał Michał Lipka z Uniwersytetu Warszawskiego, który prowadzi badania w Laboratorium Pamięci Kwantowych na Uniwersytecie Warszawskim. Student ma nadzieję, że dalsze badania będzie prowadzić w ramach doktoratu. W kategorii fizyka i astronomia Nagrodę specjalną otrzymał także Adam Tużnik z UJ, odkrywca gwiazdy zmiennej.

W kategorii IT nagrodę otrzymał Kamil Książek, student matematyki z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. "Zajmuję się publikacjami związanymi z dziedziną optymalizacji, z algorytmami heurystycznymi. Interesują się uczeniem maszynowym, a ostatnio - Internetem Rzeczy" - powiedział PAP. Dodał, że jedna z jego prac była np. związana z optymalizacją układów ciepłowniczych.

W kategorii Nauki Społeczno-ekonomiczne Studenckiego Nobla otrzymała Weronika Wojturska, studentka IV roku prawa na Uniwersytecie Warszawskim. "Projekt naukowy, który zrealizowałam (...) dotyczył zagadnienia komparatystycznego i interdyscyplinarnego związanego z dziedziną prawa medycznego" Reprezentowała UW na 24th World Congress on Medical Law w Tel Avivie, gdzie otrzymała nagrodę Young Scientist Award za wybitną pracę badawczą z zakresu prawa medycznego.

W kategorii działacz Studencki Nobel trafił do Krzysztofa Pszczółki z Politechniki Krakowskiej, którego działania związane były m.in. z Akademickim Związkiem Sportowym oraz Forum Uczelni Technicznych.

W Kategorii Nauki Przyrodnicze i energetyka wygrał zaś Maciej Żołądek z Akademii Górniczo-Hutniczej, który studiuje na wydziale Energetyki i Paliw.

Konkurs Studencki Nobel organizowany jest od 2009 r. przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Jego celem jest wyróżnienie najlepszych polskich studentów i umożliwienie najzdolniejszym młodym ludziom wykorzystania ich osiągnięć do zaistnienia w świecie nauki i biznesu. Laureaci wybierani są na podstawie kryteriów, wśród których znajdują się m.in.: oceny ze studiów, aktywność naukowa, społeczna oraz artystyczna, współpraca z prasą naukową oraz działalność w samorządzie studenckim i organizacjach studenckich. W konkursie udział brać mogą zarówno studenci uczelni publicznych, jak i niepublicznych. (PAP)

Autor: Ludwika Tomala

lt/ zan/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL