Europa i świat po 1989 roku

26.01.2017

UE: 30-lecie programu Erasmus; liczba uczestników wciąż rośnie

Liczba uczestników unijnego programu wymiany studenckiej Erasmus, który obchodzi w tym roku 30-lecie, stale wzrasta - podała w czwartek Komisja Europejska. Według najnowszych danych KE w 2015 r. w programie wzięło udział 678 tys. osób.

"Erasmus jest prawdopodobnie najbardziej znanym i najbardziej popularnym projektem integracji europejskiej" - powiedział komisarz UE ds. edukacji Tibor Navracsics na konferencji prasowej w Brukseli.

Dodał, że z programu wymiany studenckiej przez 30 lat Erasmus stał się złożonym programem finansowania działań adresowanych do młodzieży, edukacji i rozwijania tożsamości europejskiej. Oprócz projektów związanych ze szkolnictwem wyższym, obejmuje również projekty związane z wolontariatem, sportem czy integracją społeczną migrantów. Zwiększył się także zakres geograficzny programu: z 11 państw w 1987 r. do 33 państw obecnie (wszystkie państwa UE oraz Turcja, Macedonia, Norwegia, Islandia i Liechtenstein).

Według komisarza o sukcesie programu, który od trzech lat nosi nazwę Erasmus+, świadczy to, że w 2015 roku 678 tysięcy osób wyjechało w ramach programu za granicę, by studiować, pracować albo zostać wolontariuszami. To więcej niż kiedykolwiek wcześniej - podaje KE. W tym samym roku UE zainwestowała 2,1 mld euro w ponad 19 600 projektów, w których uczestniczyło 69 tysięcy organizacji.

W 2015 r. zakres programu Erasmus+ został dodatkowo rozszerzony: po raz pierwszy w historii umożliwiono instytucjom szkolnictwa wyższego wymianę studentów i pracowników z uczelniami poza Europą, z czego skorzystało ponad 28 tysięcy osób.

Według sprawozdania KE najwięcej uczestników Erasmusa pochodzi z Francji, Niemiec i Hiszpanii. Z kolei Hiszpania, Niemcy i Wielka Brytania to kraje, które przyjmują najwięcej osób w ramach programu.

94 proc. uczestników Erasmusa twierdzi, że dzięki udziałowi w programie zwiększyły się ich umiejętności, a 80 proc. odczuło, że czas ten wpłynął bardzo korzystnie na ich możliwości kariery zawodowej - podaje Komisja. Co trzecia osoba odbywająca staż w ramach programu Erasmus+ otrzymuje ofertę pracy od przedsiębiorstwa, które ją na staż przyjęło.

KE zakłada, że w latach 2014-2020 z programu skorzystają w sumie 4 miliony osób. Budżet Erasmusa+ na ten okres wynosi 14,7 mld euro. (PAP)

awi/ ksaj/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL