Kultura i sztuka po 1989 roku

05.12.2018

W Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu otwarto studio nagrań

W Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu otwarto Edukacyjne Studio Nagrań (ESN). Jak powiedział na środowej uroczystości otwarcia dyrektor muzeum Jarosław Wasik, studio będzie miało charakter otwarty, będą tam przeprowadzane m.in. lekcje dla młodzieży.

W środę, podczas uroczystości otwarcia nowego obiektu muzeum, dyrektor Wasik podkreślał walory edukacyjne nowego studia.

"Chcieliśmy trochę odczarować to miejsce. Zazwyczaj dostęp do studia nagrań mają tylko profesjonalni muzycy, producenci czy dziennikarze. Nasze studio jest otwarte dla wszystkich. To nowoczesne miejsce do edukacji, bo pamiętajmy, że młodzież jest coraz bardziej wymagająca. W studiu będziemy przeprowadzać lekcje dotyczące powstawania dźwięku, jego przetwarzania i produkcji piosenek. Nauczymy, jak nagrywa się poszczególne instrumenty i wokale, jak można zmieniać proporcje dźwięku w piosenkach i tworzyć z nich oryginalne materiały" – wyjaśniał.

Z nowego studia będą mogli także korzystać dorośli. Władze muzeum zapowiadają, że jedną z nagród przyznawanych przez Muzeum Piosenki Polskiej dla zwycięzców festiwali muzycznych w całym kraju będą sesje nagraniowe w ESN.

Budowa studia była częścią projektu obejmującego także modernizację sali kameralnej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki. Na ich realizację miasto Opole otrzymało 7,6 mln złotych dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Opolskie Muzeum Polskiej Piosenki jest jedyną tego typu jednostką w kraju. Zostało powołane przez radnych stolicy regionu w 2007 roku. Jego pierwotny zakres działania - przechowywanie informacji i pamiątek dotyczących Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu z czasem został poszerzony o działalność kulturalno-oświatową, edukacyjną i popularyzacyjną. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL