Polska po 1989 roku

10.04.2019

Wojewoda kujawsko-pomorski: dzięki wolontariuszom udało się uratować egzaminy

Dzięki wolontariuszom udało się uratować dużą część egzaminów gimnazjalnych w województwie – powiedział w środę wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Podziękował wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie egzaminów.

Nie odbyła się tylko pierwsza część egzaminu z wiedzy o społeczeństwie w Podwiesku koło Chełmna, ale po interwencji kuratorium oświaty i włączeniu do komisji trzech strażaków z uprawnieniami pedagogicznymi przeprowadzono drugą część z języka polskiego.

"Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim nauczycielom, którzy przystąpili do składów komisji egzaminacyjnych. Dziękuję wszystkim dyrektorom szkół, którzy stanęli na wysokości zadania, skompletowali te składy i skorzystali również z naszej pomocy. Dziękuję też samorządowcom, organom prowadzącym, które są odpowiedzialne w poszczególnych samorządach żeby wspierać dyrektorów. Bardzo dziękuję wszystkim wolontariuszom, którzy się zgłosili do pracy w komisjach" - mówił na konferencji prasowej wojewoda.

Bogdanowicz podkreślił, że "dzięki wolontariuszom udało się uratować dużą część egzaminów gimnazjalnych". W pracach wzięły osoby z różnych grup, m.in. emerytowani nauczyciele, nauczyciele ze szkół niepublicznych, nauczyciele pracujący w innych zawodach i przedstawiciele służb, posiadający uprawnienia pedagogiczne.

Do pracach komisjach zgłosiło się ponad 400 wolontariuszy, a z około 100 z nich skorzystano z pomocy przy przeprowadzaniu egzaminów, a pozostali pozostawali w gotowości. Szczególnie pomoc wolontariuszy była potrzebna w Inowrocławiu i Grudziądzu.

Wojewoda przyznał, że kluczowym dniem egzaminów będzie piątek, kiedy obędzie się sprawdzian z języków obcych. Do ich przeprowadzenia potrzeba więcej komisji, gdyż nie mogą odbywać się w dużych salach, aby uczniowie słyszeli dobrze nagrania.

Wicekurator oświaty Maria Mazurkiewicz wyjaśniła sytuację, która zaistniała w Podwiesku.

"Otrzymywaliśmy wszelkie informacje dotyczące kłopotów dyrektorów szkół z kompletowaniem zespołów nadzorujących. Od pani dyrektor z Powieska również je mieliśmy i pani wizytator była z nią w ciągłym kontakcie, wręcz podsuwała pewne pomysły kogo można zaangażować. Dodatkowo w kontakcie z nią był dyrektor delegatury kuratorium w Toruniu i dziś rano zostali wysłani tam strażacy z Chełmna posiadający uprawnienia. Niestety pani dyrektor ich nie przyjęła i w związku z tym poranny egzamin się nie odbył" - powiedziała Mazurkiewicz.

Wicekurator podkreśliła, że jak dowiedziała się o sytuacji w Powiesku zadzwoniła do dyrektor szkoły i była z nią w ciągłym kontakcie.

"Ale okazało jak się okazało, że pani dyrektor nie była na bieżąco z pewnymi przepisami prawa, czego oczekuje się od dyrektorów i stąd jej pewne decyzje, które skończyły się nieprzeprowadzeniem pierwszej części egzaminu. Kiedy okazało się, że nie jesteśmy w stanie porozumieć się z panią dyrektor, pojechałam z dwoma paniami wizytator do Podwieska. Wójt spowodował, że dzieci wróciły do szkoły i udało się przeprowadzić drugą część egzaminu. Obiecałam rodzicom, że w czwartek i piątek na pewno się odbędą. Na miejscu dopilnują tego wizytatorzy" - dodała Mazurkiewicz.

Uczniowie z Podwieska do pierwszej części egzaminu przystąpią w drugiej turze 3 czerwca.

W województwie kujawsko-pomorskim uprawnienia pedagogiczne posiada ponad 160 strażaków z Państwowej Straży Pożarnej, z których 49 zgłosiło chęć pracy w komisjach. Ostatecznie 12 strażaków pracowało w komisjach. Liczną grupę wolontariuszy stanowili również nauczyciele Technikum Leśnego w Tucholi.(PAP)

autor: Jerzy Rausz

rau/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL