Kultura i sztuka po 1989 roku

11.07.2019

Będzie nowy przetarg na aranżację Narodowego Centrum Kultury Filmowej

Ze względu na zbyt wysoką ofertę unieważniono przetarg na aranżację wnętrz i wystaw Narodowego Centrum Kultury Filmowej działającego w zrewitalizowanym kompleksie dawnej elektrociepłowni EC1 w Łodzi. Placówka planuje przeprowadzić nowe postępowanie przetargowe.

Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi (NCKF) od lutego szukało wykonawcy, który wyposaży i przebuduje wschodnią część EC1 na potrzeby filmowej instytucji. Chodzi m.in. o aranżację wnętrz, wykonanie wystaw oraz dostawę sprzętu wystawienniczego i treści audiowizualnych.

W ogłoszonym przetargu wpłynęła jedna oferta, którą złożyło konsorcjum firm Warbud S.A. i Perfect Displays Sp. z o.o. Jak wskazał kierownik działu obsługi ekspozycji Centrum Nauki i Techniki EC1 Michał Kędzierski, analiza oferty potwierdziła doświadczenie i wysoką jakość rozwiązań proponowanych przez potencjalnych wykonawców, lecz ich oferta znacznie przekraczała zakładany wcześniej koszt prac i wyposażenia.

Opiewała ona na kwotę 85,5 mln zł, przy 36 mln zł kosztów oszacowanych wcześniej przez projektanta działającego na zlecenie NCKF, firmę nsMoonStudio.

"Po serii konsultacji z organizatorami NCKF, +EC1 Łódź-Miasto Kultury+ jest zmuszone unieważnić przetarg i rozpocząć wdrażanie alternatywnego planu realizacji Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. W tym celu zostaną niezwłocznie przedłożone wnioski o maksymalne przedłużenie projektów unijnych, co pozwoli na ogłoszenie powtórnego przetargu i pozyskanie oferentów w ramach ponownego postępowania" – poinformował w czwartek Kędzierski.

Dyrektor NCKF Rafał Syska dodał, że nowy przetarg zostanie opracowany tak, aby w pełni wykorzystać dotychczasowe działania placówki.

"Opracowano szczegółowy scenariusz wystaw i program funkcjonalno-użytkowy, z powodzeniem przeprowadzono konkurs wnętrzarsko-wystawienniczy i stworzono wyjątkowy projekt wykonawczy, pozyskano 7 tys. eksponatów, zakupiono część wyposażenia pracowni badawczej, a także opracowano programy edukacji audiowizualnej oraz zakupiono licencje do niemal całego dziedzictwa kinematograficznego Polski. Wszystkie te dokumenty stanowią podstawę do realizacji unikatowego w skali Europy przedsięwzięcia" – podkreślił Syska.

Powołana i prowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz łódzki magistrat instytucja planowała na przełomie 2019 i 2020 r. uruchomienie ekspozycji ukazujących w nowoczesnej formie m.in. historię kina i proces produkcji filmów.

W NCKF na powierzchni ponad 3 tys. m kw. mają powstać trzy wystawy stałe – "Materia kina", prezentująca kolejne fazy produkcji filmu; poświęcone archeologii kina "Mechaniczne oko" oraz "Kino Polonia", przedstawiająca historię i ewolucję polskiej kinematografii, a także pracownia badawcza z biblioteką multimedialną i sale kinowe.

Łączna wartość inwestycji to 57 mln zł, z czego 40 mln zł pochodzi z funduszy Unii Europejskiej. Pozostała część to wkład własny, sfinansowany przez miasto Łódź. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL