Kultura i sztuka po 1989 roku

12.09.2015 aktualizacja 18.07.2016

Film z Wenezueli "Desde Alla" wygrał festiwal w Wenecji

Reżyser filmu „Desde Alla” Lorenzo Vigas. Fot. PAP/EPA Reżyser filmu „Desde Alla” Lorenzo Vigas. Fot. PAP/EPA

Film z Wenezueli “Desde Alla” ("Z daleka") w reżyserii debiutanta Lorenzo Vigasa otrzymał nagrodę Złotego Lwa na zakończonym w sobotę 72. festiwalu w Wenecji. Zwycięstwo filmu opowiadającego o gejowskiej miłości i samotności w Caracas jest wielką niespodzianką.

Nagrody dla najlepszych aktorów otrzymali na Lido Włoszka Valeria Golino i Fabrice Luchini z Francji.

Podczas kolejnego weneckiego festiwalu potwierdziło się to, co jeszcze przed inauguracją mówił jego dyrektor artystyczny Alberto Barbera, podkreślając, że „jury nigdy nie jest przewidywalne”.

W tym roku jury pod przewodnictwem Alfonso Cuarona z Meksyku i między innymi z Pawłem Pawlikowskim w składzie przyznało najważniejszą nagrodę Wenezuelczykowi Lorenzo Vigasowi za historię, w której poruszył wątki homoseksualizmu i homofobii. Jego bohaterem jest 50-latek z Caracas, którego pasją są przygodne spotkania z chłopcami z ulicy. Poznanie jednego z nich, wyjątkowo agresywnego, zmienia jego życie, ponieważ postanawia go wychować.

Krytyka zwracała uwagę na to, że reżyser z Wenezueli zmierzył się z kwestią homoseksualizmu, która wciąż pozostaje bardzo trudna w często konserwatywnych kulturach Ameryki Łacińskiej.

Lorenzo Vigas, odbierając Złotego Lwa podczas weneckiej gali, podkreślił, że po raz pierwszy film z jego kraju wziął udział w tym festiwalu. Mówił też o “problemach” trapiących w ostatnich latach Wenezuelę.

Srebrnego Lwa za najlepszą reżyserię otrzymał Pablo Trapero za argentyńsko-hiszpański „El clan” o gangu porywającym ludzi.

Wielką nagrodę jury dostał amerykański film „Anomalisa” w reżyserii Charlie Kaufmana i Duke’a Johnsona.

Laureatką nagrody dla najlepszej aktorki została typowana od początku Włoszka Valeria Golino, która zagrała w filmie "Per amor vostro" ("Dla waszej miłości") w reżyserii Giuseppe Gaudino. Jego akcja toczy się w rejonie Neapolu, a bohaterką jest dojrzała kobieta zafascynowana aktorem z telewizyjnego serialu.

To już druga nagroda w Wenecji dla tej znanej włoskiej aktorki. Po raz pierwszy jej interpretację nagrodzono prawie 30 lat temu, gdy była na progu kariery.

Francuz Fabrice Luchini otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora za rolę w sądowym filmie "L'Hermine" Christiana Vincenta. Obraz ten nagrodzono też za najlepszy scenariusz.

Wśród 21 filmów w konkursie o nagrodę Złotego Lwa było także „11 minut” Jerzego Skolimowskiego. Film dobrze oceniony przez część włoskiej prasy dostał specjalne wyróżnienie młodzieżowego jury z miasta Vittorio Veneto.

Ponadto specjalne wyróżnienie jury otrzymał pokazany na Lido w sekcji Biennale College „Baby Bump” Kuby Czekaja, debiut kinowy tego młodego reżysera.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL