Kultura i sztuka po 1989 roku

02.08.2016 aktualizacja 30.08.2016

Finał konkursu na scenariusz nowej wersji "Przypadku" Kieślowskiego

"Najpiękniejsze fajerwerki ever", historia przyjaciół przed 30-stką, w których wygodne wielkomiejskie życie wkracza gwałtowny konflikt polityczny, eskalujący w stan podobny do wojny domowej, wygrała konkurs na scenariusz nowej wersji "Przypadku" K. Kieślowskiego.

Konkurs ten wpisuje się w obchody Roku Krzysztofa Kieślowskiego, a zorganizowały go wspólnie: Telewizja Kino Polska, Studio Filmowe TOR, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych oraz działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studio Munka.

"Mroczne political fiction" - tak tekst "Najpiękniejsze fajerwerki ever", autorstwa Aleksandry Terpińskiej, określili organizatorzy konkursu.

Inspiracją przy jego tworzeniu była m.in. sytuacja na Ukrainie. "Spędziłam wiele godzin na rozmowach i rozmyślaniach o tym, co by było, gdyby ta sytuacja wydarzyła się w Polsce" - opowiadała Terpińska.

Konkurs - na krótkometrażowy współczesny scenariusz, inspirowany filmem Kieślowskiego "Przypadek" - trwał od marca. W jury, które wyłoniło zwycięzcę, zasiadali m.in. reżyserzy Krzysztof Zanussi (przewodniczący) i Kuba Czekaj.

Zwycięski scenariusz zostanie skierowany do produkcji. Nie ogranicza się do polityki, "autorce udało się też opowiedzieć frapującą historię miłosną" - zwrócono uwagę.

Jak poinformowali organizatorzy konkursu, film, który powstanie według tego scenariusza, ma być pokazany w grudniu na 29. gali Europejskich Nagród Filmowych we Wrocławiu.

13 marca przypadała 20. rocznica śmierci reżysera "Przypadku", "Dekalogu", "Podwójnego życia Weroniki", trylogii "Trzy kolory", a 27 czerwca - 75. rocznica jego urodzin.

Krzysztof Kieślowski karierę rozpoczął w latach 60. jako dokumentalista. W latach 70. zrealizował m.in. filmy: "Z punktu widzenia nocnego portiera", "Siedem kobiet w różnym wieku", "Pierwszą miłość" i "Życiorys". Od połowy lat 70. coraz częściej realizował filmy fabularne, współtworząc kino moralnego niepokoju.

Swoje najbardziej znane filmy Kieślowski stworzył we współpracy ze scenarzystą Krzysztofem Piesiewiczem. Były to m.in.: "Krótki film o zabijaniu" i "Krótki film o miłości" wchodzące w skład cyklu "Dekalog", "Podwójne życie Weroniki" oraz trylogia "Trzy kolory". Przedwczesna śmierć reżysera przerwała jego prace nad kolejnym tryptykiem filmowym: "Raj", "Czyściec", "Piekło".

Kieślowski był laureatem m.in.: Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji za "Trzy kolory: Niebieski", Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie za "Trzy kolory: Biały", Feliksa - nagrody Europejskiej Akademii Filmowej za "Krótki film o zabijaniu".(PAP)

jp/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL