Kultura i sztuka po 1989 roku

03.01.2017

Kolacja z Agnieszką Holland wśród filmowych aukcji na rzecz WOŚP

Kolacja z Agnieszką Holland, pamiątkowy klaps Allana Starskiego, krzesło reżyserskie Jerzego Skolimowskiego to niektóre rzeczy, które można licytować podczas aukcji filmowych na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy - podał we wtorek PISF.

"Polski Instytut Sztuki Filmowej po raz szósty rozpoczął filmowe aukcje na rzecz Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Wszystkich miłośników kina zapraszamy do licytowania niezwykłych przedmiotów i przeżyć" - zachęca Kalina Cybulska z PISF.

Wśród największych atrakcji jest kolacja z Agnieszką Holland - twórczynią takich filmów jak: "Gorączka", "Kobieta samotna", "Europa, Europa", "Całkowite zaćmienie" czy "W ciemności". Kolacja - jak zapowiada PISF - odbędzie się w jednej z warszawskich restauracji, która "łączy niepowtarzalny klimat warszawskiego Krakowskiego Przedmieścia i doskonałą kuchnię – tak polską, jak i międzynarodową". Zaproszenie, którego cena w chwili nadania depeszy PAP wynosiła 520 zł, jest ważne dla dwóch osób.

Na koordynowanych przez PISF aukcjach znalazły się również pamiątkowy klaps, który słynny scenograf Allan Starski otrzymał na zakończenie zdjęć do filmu "Danton" Andrzeja Wajdy w 1982 r. Jest też podpisane przez Jerzego Skolimowskiego krzesło reżyserskie, wykonany na kamieniu kadr z filmu "Signum" Witolda Giersza, zabytkowy telewizor Szmaragd 901, który Jan Dworak otrzymał w prezencie, gdy obejmował stanowisko prezesa TVP, a także krzesło Magdaleny Cieleckiej z planu serialu "Belfer".

Na aukcji PISF znalazły się również zaproszenia na uroczyste premiery filmów oraz plakaty z autografami m.in. do filmu "Ostatnia Rodzina" w reż. Jana P. Matuszyńskiego. Są także albumy i filmy na DVD, w tym "Potop Redivivus" z dedykacją od reżysera Jerzego Hoffmana. PISF wystawił na aukcję również wydawnictwo audiowizualne "WAJDA", które podsumowuje twórczość wybitnego reżysera.

Więcej informacji o licytowanych przedmiotach, a także o tym, w jaki sposób można je zdobyć, znajduje się na stronie internetowej PISF. Licytacje potrwają do połowy stycznia. Zwycięzcy aukcji wpłacą pieniądze bezpośrednio na konto Fundacji WOŚP.

PISF podał też, że w ostatnich pięciu latach dzięki jego aukcjom WOŚP zebrała prawie 130 tys. zł. "Za pośrednictwem PISF polscy filmowcy i związane z kinematografią instytucje przekazują na Orkiestrę przedmioty i przeżycia dotyczące kina. Ich licytowanie to szansa zdobycia rzeczy unikatowych i jednocześnie znaczący wkład w zbiórkę na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz na zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom" - stwierdziła Cybulska.

25 finał WOŚP odbędzie się 15 stycznia. Jego celem będzie zbiórka pieniędzy na sprzęt ratujący życie i zdrowie dzieci na oddziałach pediatrycznych oraz zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom. Fundacja szacuje, że pieniądze do puszek będzie zbierać 120 tys. wolontariuszy na całym świecie.

W ostatnim Finale WOŚP zebrała prawie 72,7 mln zł - to absolutny rekord. Fundacja z roku na rok zbiera większe sumy. W 2016 r. udało się zebrać prawie 20 mln zł więcej niż rok wcześniej (w 2015 r. zebrano ponad 53 mln zł).

W sumie w ciągu 24 Finałów WOŚP zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny ponad 720 mln zł. (PAP)

nno/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL