Kultura i sztuka po 1989 roku

19.04.2019

Łódzka „Duszyczka” w konkursie Cinefondation Selection na Festiwalu w Cannes

Dziewięciominutowa „Duszyczka” w reżyserii Barbary Rupik, zrealizowana w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej została zakwalifikowana do pokazu w konkursie Cinefondation Selection podczas 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

Jak podano w komunikacie na oficjalnej stronie 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, jury konkursu filmów krótkometrażowych, które obradowało pod przewodnictwem francuskiej reżyser i scenarzystki Claire Denis, zakwalifikowało do udziału w konkursie 11 filmów krótkometrażowych.

Jury po obejrzeniu 4 tys. 240 filmów krótkometrażowych do udziału w konkursie zakwalifikowało dziewięć krótkich form fabularnych, jeden film dokumentalny i jeden animowany z Albanii, Argentyny, Francji, Finlandii, Grecji, Izraela, Ukrainy, Szwecji i Stanów Zjednoczonych.

To samo jury, po obejrzeniu ponad 2 tys. filmów zgłoszonych przez uczelnie artystyczne z całego świata, dokonało wczoraj także wyboru 17 filmów, które zostaną pokazane podczas 22. edycji Cinefondation Selection.

Wśród nich znalazła się dziewięciominutowa, animowana "Duszyczka" w reżyserii Barbary Rupik - produkcja łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera.

Jury w swoim komunikacie podkreśliło, do konkursu Cinefondation Selection zakwalifikowano aż 6 prac ze szkół artystycznych w Europie Środkowej i Wschodniej, co świadczy "o żywotności edukacji filmowej w tych krajach".

Jury konkursu Cinefondation Selection wręczy trzy nagrody 23 maja w Palais des Festivals podczas gali poprzedzającej projekcję nagrodzonych filmów. (PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL