Kultura i sztuka po 1989 roku

09.08.2019

Od piątku w Zwierzyńcu jubileuszowa 20. Letnia Akademia Filmowa

20. Letnia Akademia Filmowa 20. Letnia Akademia Filmowa

Pokazy filmów m.in. Xawerego Żuławskiego, Baldvina Zophoniassona, Magdaleny Łazarkiewicz, spotkania z Katarzyną Figurą, Marianem Dziędzielem, wspomnienie Kory – to niektóre atrakcje czekające na uczestników 20. Letniej Akademii Filmowej, która rozpoczyna się w piątek w Zwierzyńcu.

Letnia Akademia Filmowa to filmy fabularne i dokumentalne, pełno- i krótkometrażowe, podzielone na ponad 20 cykli. Widzowie będą mogli obejrzeć tytuły zebrane w sekcji "Kamera na Reżysera", "Bracia", czy wyselekcjonowane przez Piotra Kotowskiego, rektora LAF, w cyklu będącym jednocześnie hasłem przewodnim tegorocznej edycji: "Ulice pamięci".

W tym roku organizatorzy stawiają na kino polskie, dlatego pokażą ważne - ich zdaniem - współczesne filmy polskich twórców, którzy osobiście pojawią się w Zwierzyńcu. Grażyna Błęcka-Kolska, Magdalena Łazarkiewicz, Kinga Dębska, Kalina Alabrudzińska, Bartłomiej Topa, Grzegorz Linkowski oraz około 70 innych artystów zapowiedziało swoją wizytę w Zwierzyńcu.

CZYTAJ TAKŻE

W sobotni wieczór, przedpremierowo, pokazany zostanie dramat Xawerego Żuławskiego "Mowa ptaków" według scenariusza jego ojca, Andrzeja. Po projekcji o pracy nad nim opowiedzą reżyser oraz odtwórca głównej roli Sebastian Fabijański.

Letnia Akademia Filmowa to także kino izraelskie, czeskie (czechosłowackie), francuskie czy urugwajskie. Gościem specjalnym tegorocznego festiwalu będzie islandzki reżyser Baldvin Zophoniasson. W ramach retrospektywy tego twórcy w Zwierzyńcu odbędzie się pierwszy polski pokaz jego najnowszego filmu "Pozwól mi upaść" oraz cztery inne jego prace. Po każdej projekcji – spotkanie z reżyserem.

W sekcji "Strachy na LAF-y" miłośnicy kina grozy zobaczą najciekawsze propozycje horrorów z całego świata z ostatnich dwóch lat, w tym aż 30 filmów, które w Polsce nie doczekały się rozpowszechniania w komercyjnym obiegu.

CZYTAJ TAKŻE

W cyklu "Jest bardzo, bardzo cicho..." organizatorzy Letniej Akademii Filmowej przypomną piosenkarkę i autorkę tekstów Korę – w rok po jej śmierci. Pokażą filmy z Korą i o niej oraz teledyski Maanamu. Artystkę wspominać będą Kamil Sipowicz i Mariusz Grzegorzek, autor filmu "Pięć bajek o miłości".

Gwiazda festiwalu Katarzyna Figura zaproponuje mniej znane filmy, w których występowała, a lekcję w ramach tzw. Masterclass da reżyser Janusz Kondratiuk, który razem z Igą Cembrzyńską zaprosi także do obejrzenia filmu "Jak pies z kotem".

LAF otworzy projekcja komedii "Na bank się uda" w reż. Szymona Jakubowskiego, a po niej odbędzie się spotkanie z odtwórcami głównych ról Marianem Dziędzielem i Lechem Dyblikiem. Festiwal zamknie "Tam gdzieś musi być niebo", za którą palestyński reżyser Elia Suleiman otrzymał nagrodę specjalną na Festiwalu w Cannes.

LAF to 300 filmów w ponad 20 cyklach, w tym "Król LAF", czyli bezpłatne projekcje dla dzieci, oraz "Mocne kino nocne" – co wieczór na dziedzińcu ponad dwustuletniego browaru. Podczas Akademii odbędą się też Warsztaty Kultury Filmowej i Konkurs Prelegentów Filmowych. Nie zabraknie koncertów. Z recitalem pojawi się Lech Dyblik. Zagrają również m.in. Sonbird, WaDaDa i Bum Bum Orkestar.

Jubileuszowa, 20. edycja LAF, potrwa do 18 sierpnia. Organizatorzy spodziewają się około 40 tysięcy uczestników. Szczegóły na www.laf.org.pl. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL