Kultura i sztuka po 1989 roku

10.06.2019

PISF: podpisano pierwszą umowę w ramach zachęt dla producentów filmowych

Pierwsza umowa po wejściu w życie ustawy o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej została podpisana - poinformował w poniedziałek Polski Instytut Sztuki Filmowej. Produkcją, która skorzysta z tzw. „zachęt” będzie film Mariusza Paleja pt. „Czarny młyn”.

W lutym weszła w życie ustawa o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej. Ogólna zasada jest taka, że producent czy też koproducent filmu bądź serialu musi sam realnie ponieść koszty realizacji produkcji w Polsce. Natomiast 30 proc. kosztów z puli poniesionych kosztów kwalifikowanych będzie zwracanych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

"Czarny młyn" to kolejny po "Za niebieskimi drzwiami" film Mariusza Paleja produkowany przez firmę TFP na podstawie książki Marcina Szczygielskiego. PISF ocenił, że to "jedna z najpopularniejszych współczesnych książek polskiej literatury młodzieżowej, z której walorów edukacyjnych korzysta wielu nauczycieli szkół podstawowych". Przypomniano, że "książka została wyróżniona Grand Prix oraz I Nagrodą Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla młodzieży organizowanego przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom".

Wcześniej film otrzymał dofinansowanie na produkcję ze środków PISF.

Polski Instytut Sztuki Filmowej poinformował, że środki przeznaczone na wspieranie produkcji audiowizualnej pochodzą bezpośrednio z budżetu państwa i są rozdzielane w ciągu roku aż do ich wyczerpania. Co najmniej 10 proc. z rocznego budżetu przeznaczone jest na wsparcie produkcji animowanych. Obsługą systemu zajmuje się PISF.

Maksymalna wysokość wsparcia finansowego przyznanego na jeden projekt nie może przekraczać 15 mln zł, a maksymalna wysokość łącznego wsparcia przyznanego jednemu przedsiębiorcy w roku kalendarzowym nie może być większa niż 20 mln zł. Jeżeli przedsiębiorca przedstawi dwa projekty i będzie się domagał 20 mln zł na każdy z projektów, nie otrzyma takiego zwrotu.

PISF podało, że "od wejścia w życie ustawy o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej 18 projektów złożyło wnioski o zwrot kosztów produkcji poniesionych w Polsce". (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL