Polskie Państwo Podziemne

18.10.2019

Premiera filmu animowanego „Zamach na Kutscherę”

Premiera filmu animowanego „Zamach na Kutscherę” i warsztaty z twórcami komiksów w stołecznym Przystanku Historia. Źródło: Oddział IPN w Warszawie Premiera filmu animowanego „Zamach na Kutscherę” i warsztaty z twórcami komiksów w stołecznym Przystanku Historia. Źródło: Oddział IPN w Warszawie

Film animowany „Zamach na Kutscherę”, przygotowany na podstawie komiksu autorstwa Sławomira Zajączkowskiego (scenariusz) i Krzysztofa Wyrzykowskiego (rysunki), zaprezentował w piątek warszawski oddział IPN.

Dr Tomasz Łabuszewski, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie, pomysłodawca wydawanych przez IPN komiksów powiedział, że film został opracowany na podstawie komiksu wydanego w serii "W imieniu Polski Walczącej", która "pokazuje najbardziej spektakularne akcje polskiej konspiracji podczas II wojny światowej".

WIDEO

Łabuszewski przypomniał, że kiedy Kutschera objął stanowiska szefa SS i policji w Warszawie w październiku 1943 r. rozpętał w stolicy nieprawdopodobny terror.

"Mieszkańcy byli świadkami masowych rozstrzeliwań. W publicznych egzekucjach do stycznia 1944 r. zginęło około 1300 mieszkańców miasta" - powiedział Łabuszewski.

Przypomniał, że długo "nie wiedziano, kto jest +katem z Warszawy+, ponieważ Franz Kutschera nie podpisywał się z imienia i nazwiska tylko z funkcji, jaką pełnił" oraz, że "wiele tygodni zajęło stronie polskiej dojście do tego, z kim tak naprawdę mają do czynienia".

Wspomniał również prowadzące obserwacje mieszkania Kutschery przed akcją 17-letnią Marię Stypułkowską-Chojecką "Kamę" i 15-letnią Elżbietę Dziębowską "Dewajtis".

CZYTAJ TAKŻE

Zamachu w lutym 1944 r. dokonał oddział specjalny Kedywu Komendy Głównej AK "Pegaz". W wyniku akcji, która trwała niecałe dwie minuty, zabici zostali Franz Kutschera i jego kierowca. Zginęło również czterech uczestników akcji.

Wydarzenia te przypomina animacja "Zamach na Kutscherę". Na film składają się zaanimowane kadry komiksowe, do których dołożono głos lektora, muzykę i dźwięk. Będzie można go zobaczyć od piątku na kanale YouTube IPN.

Po prezentacji animacji kilkudziesięciu uczniów wzięło udział w warsztatach komiksowych prowadzonych przez Sławomira Zajączkowskiego i Krzysztofa Wyrzykowskiego.

Zajączkowski, autor scenariuszy komiksowej serii "W imieniu Polski Walczącej" oraz "Wilcze Tropy", przeprowadził również wykład o tym, czym jest komiks i jak wygląda praca nad rysunkowymi historiami. (PAP)

wbp/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL