Kultura i sztuka po 1989 roku

30.11.2019

Roman Polański odebrał statuetkę Złotego Glana

Reżyser Roman Polański otrzymał Złotego Glana podczas gali 24. Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi. Fot. PAP/G. Michałowski Reżyser Roman Polański otrzymał Złotego Glana podczas gali 24. Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi. Fot. PAP/G. Michałowski

Światowej sławy reżyser, laureat Oscara i Złotej Palmy Roman Polański odebrał w piątek wieczorem w Łodzi statuetkę Złotego Glana. Uroczystość odbyła się podczas gali zamknięcia 24. Forum Kina Europejskiego Cinergia. Statuetka przyznawana jest twórcom niezależnym i idącym pod prąd.

Uczestnicy gali zobaczyli również najnowsze dzieło Polańskiego - wyróżniony Wielką Nagrodą Jury i Nagrodą FIPRESCI w Wenecji obraz "Oficer i szpieg".

Dziękując za nagrodę, reżyser pytał czy na pewno na nią zasługuje. "Mam nadzieję, bo to jest dla mnie najbardziej interesujące. Mam nadzieję, że mój ostatni film, który dzisiaj zobaczycie wywrze na was wrażenie" – mówił.

Przyznał, że jest wzruszony. Przypomniał, że w Łodzi studiował ponad pół wieku temu, a miasto wyglądało inaczej. Życzył Łodzi „wielkiego powodzenia w rozwoju”.

CZYTAJ TAKŻE

Głos zabrał również rektor Szkoły Filmowej Mariusz Grzegorzek. Nawiązując do ostatnich kontrowersji, związanych z pobytem Polańskiego w Łodzi i jego spotkania w łódzkiej „filmówce”, podkreślił, że zdecydowana większość, tj. 99 proc. oczekuje przybycia reżysera na uczelnię.

Odwołania spotkania, które zaplanowane jest na sobotę domaga się grupa studentów, pracowników i absolwentów Szkoły Filmowej. Ich zdaniem uczelnia powinna być miejscem, w którym potępia się przemocowe zachowania seksualne, a „Roman Polański jest oskarżany o przynajmniej pięć tego rodzaju zachowań”.

Podczas finałowej gali wręczono również m.in. Kryształową Łódkę - nagrodę dla najlepszego filmu europejskiego prezentowanego w Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich oraz Kryształowe Jabłko - nagrodę dla najlepszego filmu prezentowanego w Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich. Kryształową Łódkę zdobył film „Błąd systemu” w reż. Nory Fingscheidt, a Kryształowe Jabłko obraz Ewy Podgórskiej „Diagnosis”.

Widzowie tegorocznej edycji forum, którego hasło przewodnie to "Gdzie jest bohater?", mogli obejrzeć blisko sto filmów w licznych sekcjach oraz wziąć udział w wielu wydarzeniach towarzyszących.

Odbywające się w Łodzi od 1992 r. Forum Kina Europejskiego jest jedynym w Polsce festiwalem poświęconym głównie kinematografii Starego Kontynentu. (PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL