Kultura i sztuka po 1989 roku

08.07.2019

We wtorek premiera filmu dokumentalnego o gen. Piotrze Bontemps, żołnierzu Francji i Polski

We wtorek odbędzie się premiera filmu dokumentalnego o gen. Piotrze Bontemps, żołnierzu armii napoleońskiej i uczestniku Powstania Listopadowego. Szczątki generała, a także jego małżonki Róży odnaleziono w Płocku (Mazowieckie) podczas prac archeologicznych w 2013 r.

Premiera filmu pt. „Żegnaj Generale” odbędzie się we wtorek w płockim Muzeum Mazowieckim. Autorem scenariusza dokumentu jest dr Tomasz Kordala, a autorem zdjęć i montażu - Jan Gawryłkiewicz. W rolę bohatera obrazu wcielił się aktor płockiego Teatru Dramatycznego Jacek Mąka.  

W sierpniu 2014 r. kościele Najświętszego Serca Jezusowego w dzielnicy Płocka – Imielnicy odbył się ponowny pochówek gen. Bontemps oraz jego żony Róży. W uroczystościach uczestniczyła m.in. rodzina gen. Bontemps oraz przedstawiciele ambasady Francji w Polsce.

„Film +Żegnaj Generale+ to dokument z wątkami fabularyzowanymi, który opowiada o życiu gen. Piotra Bontemps od czasów francuskich, poprzez jego losy w okresie wojen napoleońskich, Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego, aż do tragicznej śmierci. Film ukazuje także prace archeologiczne, związane z poszukiwaniami miejsca pochówku gen. Bontemps i jego małżonki oraz uroczystości z ponownego pogrzebu obojga” – powiedział PAP dr Kordala, zastępca dyrektora płockiego Muzeum Mazowieckiego.

Jak dodał, film trwa 23 minuty i przedstawia m.in. sceny rekonstrukcji historycznej nawiązujące do bitew pod Gołyminem z 1806 r. oraz pod Olszynką Grochowską z 1831 r.; lektorem jest Ksawery Jasieński. 

Dr Kordala podkreślił, iż dokument „Żegnaj Generale”, który został wydany na płycie CD, jest częścią prowadzonego od kilku lat przez  Muzeum Mazowieckie w Płocku programu badawczego, w ramach którego w 2016 r. zorganizowano tam m.in. wystawę „Zapomniany Generał Wojska Polskiego Piotr Bontemps” - ekspozycja  prezentowana była m.in. w 2018 r. w Bibliotece Polskiej w Paryżu, czyli w rodzinnym mieście bohatera projektu. 

W planach, jak przyznał dr Kordala, jest jeszcze książka z referatami, które zostały wygłoszone podczas sesji naukowej poświęconej gen. Bontemps, którą w 2016 r. zorganizowało płockie Muzeum Mazowieckie – publikacja ma zostać wydana w 2020 r. 

Szczątki małżonków Bontemps, Piotra i Róży Eleonory z domu Monfreulle (1787-1853), zostały odnalezione w 2013 r., podczas prac archeologicznych w dzielnicy Płocka - Imielnicy, w zasypanej krypcie nieistniejącego już kościoła św. Jakuba Apostoła, który został rozebrany w 1935 r. W sierpniu 2014 r. w obecnie istniejącym tam kościele Najświętszego Serca Jezusowego odbył się ponowny pochówek obojga. 

Piotr Bontemps (1777-1840) przybył z Francji na ziemie polskie po utworzeniu Księstwa Warszawskiego. Będąc jeszcze kapitanem armii cesarza Francuzów Napoleona I Bonaparte, organizował manufaktury produkujące broń i proch armatni. Brał udział w wojnie 1809 r., walcząc z Austriakami pod Sandomierzem, a w 1812 r. w wyprawie na Rosję - walczył pod Możajskiem oraz nad Berezyną. Uczestniczył też w Bitwie Narodów pod Lipskiem w 1813 r. Był odznaczony dwukrotnie Legią Honorową oraz Orderem Virtuti Militari. 

Po upadku Napoleona gen. Bontemps osiedlił się na stałe w Królestwie Polskim wraz żoną, poślubioną jeszcze w 1809 r. Jego osobą zainteresował się Wielki Książę Konstanty, powierzając mu m.in. nadzór nad arsenałem w Warszawie. W 1830 r. Bontemps uczestniczył w Powstaniu Listopadowym. Współpracując z władzami powstańczymi, brał udział w fortyfikowaniu Warszawy. Po upadku powstania Bontemps został zesłany do Rosji. Złożył przysięgę carowi. Został awansowany na generała brygady. 

W tym czasie gen. Bontemps pracował przy testowaniu pocisków artyleryjskich. Zginął podczas jednej z takich prób w 1840 r. na poligonie Wałkowo pod Petersburgiem. Żona sprowadziła jego ciało do rodzinnego majątku pod Płockiem. Gdy zmarła w 1853 r., spoczęła obok męża w krypcie ówczesnego kościoła św. Jakuba Apostoła w Imielnicy. Według zachowanych relacji, gdy w 1935 r. rozbierano kościół, na chwilę odsłonięto wejście do krypty - na trumnie Piotra Bontemps spoczywały generalskie epolety. Później pierwotne miejsce pochówku małżonków Bontemps zostało na lata zapomniane.  

Piotr i Róża Bontemps mieli troje dzieci: Różę Eleonorę Wirginię, Eligiusza i Konstantego Jakuba Augusta. Członkowie rodziny Bontemps mieszkają obecnie m.in. w Gdańsku i Warszawie. (PAP)

mb/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL