Kultura i sztuka po 1989 roku

17.08.2019

Zmarł reżyser filmów animowanych Richard Williams

Uhonorowany Oskarami reżyser filmów animowanych Richard Williams, znany m.in. jako współtwórca komedii „Kto wrobił królika Rogera”, zmarł w piątek w swym domu w Bristolu w Anglii – poinformowała w sobotę jego córka.

Reżyser miał 86 lat. Zmarł na raka. 

Rozmawiając przez telefon z agencją AP Natasha Sutton Williams powiedziała, że jej urodzony w 1933 roku w kanadyjskim Toronto ojciec zainteresował się animacją w wieku 5 lat po obejrzeniu filmu Walta Disneya "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków", a "animował i pisał aż do dnia swego zgonu".

Pierwszego Oskara Williams otrzymał w 1972 roku dzięki uznaniu jego adaptacji "Opowieści wigilijnej" Karola Dickensa za najlepszy krótki film animowany. Pełnometrażowy film "Kto wrobił królika Rogera" przyniósł mu ten zaszczyt dwukrotnie - w roku 1988 jako jednemu z czterech współtwórców najlepszych efektów wizualnych, a w rok później jako indywidualnemu laureatowi nagrody za specjalne osiągnięcia (Special Achievement Award).

W 1964 roku Williams zaczął pracować nad "Złodziejem z Bagdadu", uznawanym za dzieło jego życia. Kłopoty z finansowaniem produkcji filmu i jego kolejne przeróbki sprawiły, że trafił na ekrany dopiero w 1993 roku. (PAP)

dmi/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL