Grzeniacz
17.09.2015 aktualizacja 18.10.2016

Dom Konwertytów ostatni uratowany zabytek w Braniewie

Dom Konwertytów po remoncie według XVIII wiecznych planów. Dom Konwertytów po remoncie według XVIII wiecznych planów.

Braniewo to jedno z najstarszych miast Warmii. Tu właśnie znajduje się Dom Konwertytów zwany potocznie przez mieszkańców pałacykiem.

Jego historia rozpoczęła się w roku 1719 kiedy to z fundacji biskupa Teodora Potockiego został przewidziany jako schronienie dla tych mieszkańców Prus, którzy z powodu zmiany religii musieli migrować. W 1723 roku biskup przekazał patronat nad fundacją. Po jego śmierci instytucja traciła na znaczeniu i popadała w ruinę. W jego progach zawitał również Napoleon Bonaparte wyznaczając sobie kwaterę.

W 1923 przekształcono go w Dom Ubogich, w którym przebywało 49 osób. Pod koniec II wojny światowej stał się lazaretem i został uszkodzony w wyniku bombardowania lotnictwa sowieckiego w lutym 1945 roku.

Od 1945 -1960 popadał w ruinę. Dopiero w latach 1972-1975 przeprowadzono w nim konserwacje i remont generalny. Od 1975 roku mieściła się tam biblioteka do 1992 roku. Następnie pozostawiony sam sobie.

Dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego udało się przywrócić temu pięknemu zabytkowi architektonicznemu II klasy swój dawny stan z XVII wieku. Obecnie jest zabytkiem i jednocześnie nowoczesnym Inkubatorem Przedsiębiorczości.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL