Koniec PRL

10.06.2016 aktualizacja 28.08.2016

„Zachodźże czerwone słoneczko” - publikacja IPN nt. wyborów z 1989 r.

autor: Bogusław Tracz
„Zachodźże czerwone słoneczko” „Zachodźże czerwone słoneczko”

Opatrzone autorskim komentarzem ilustracje z archiwów, muzeów i zbiorów prywatnych znalazły się w książce IPN pt. „Zachodźże czerwone słoneczko” - poświęconej wyborom parlamentarnym z 1989 r. Publikacja przypomina, że to w Polsce rozpoczął się rozpad komunizmu w Europie.

W piątek w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności przy katowickiej kopalni Wujek odbyła się promocja publikacji. Spotkanie zorganizowano w związku z niedawną rocznicą wyborów czerwcowych 1989 roku. Książka pt. „Zachodźże czerwone słoneczko. Wybory'89 w województwie katowickim. Katalog wystawy” została przygotowana przez dr. Bogusława Tracza z katowickiego IPN.

„Rok 1989 okazał się przełomowym. Wybory parlamentarne, choć tylko w części demokratyczne, uruchomiły lawinę, której nie dało się już zatrzymać. Erozja komunistycznego systemu władzy nabrała rozpędu. Rozpoczęły się zmiany o charakterze ustrojowym, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości, a w wymiarze europejskim do upadku sowieckiej dominacji i zniesienia żelaznej kurtyny” - przypomniał dr Tracz.

Z okazji obchodzonego w 2014 r. 25-lecia tamtych wydarzeń Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Katowicach przygotowało wystawę. Zaprezentowano na niej plakaty, liczne materiały ulotne, a przede wszystkim fotografie, przywołujące atmosferę z czasów, kiedy Polacy zainicjowali demontaż systemu komunistycznego w Europie.

Zaprezentowana w piątek książka jest katalogiem tej wystawy, uzupełnionym o fotografie i grafiki, dla których nie wystarczyło miejsca na planszach wystawienniczych.

Na osiemdziesięciu stronach zgromadzono prawie dziewięćdziesiąt ilustracji, pochodzących z zasobów archiwalnych, muzeów, stowarzyszeń oraz ze zbiorów prywatnych. Opatrzone zostały autorskim komentarzem. Czytelnik może prześledzić drogę do wyborów - od zapaści gospodarczej drugiej połowy lat 80., poprzez strajki wiosną i latem 1988 r.

Książka przedstawia też najważniejsze postaci walczące o miejsca w Sejmie i Senacie, jak również przeciwników wyborów. Przypomina, jakimi metodami kandydaci starali się pozyskać poparcie wyborców oraz sam przebieg głosowania i sygnalizuje procesy, które uruchomiły wydarzenia czerwca 1989 r.(PAP)

kon/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL