Religia

24.08.2019

„Zbuduję Cerkiew Moją...”

autor: Warszawska Metropolia Prawosławna
„Zbuduję Cerkiew Moją...” „Zbuduję Cerkiew Moją...”

Jesienią metropolita warszawski i całej Polski, zwierzchnik polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego abp Sawa będzie obchodził 40-lecie posługi biskupiej. Na okoliczność tego jubileuszu został wydany pamiątkowy album pt. „Zbuduję Cerkiew Moją...”.

Dyrektor i redaktor naczelny Wydawnictwa Warszawskiej Metropolii Prawosławnej Jarosław Charkiewicz powiedział w rozmowie z PAP, że tytuł albumu jest ewangelicznym cytatem słów Jezusa Chrystusa i - jak się wydaje - "trafnie odnosi się on również do działalności jubilata". Wydawnictwo to – jak czytamy w przedmowie do wydania, które napisał arcybiskup lubelski i chełmski Abel – "jest hołdem wdzięczności hierarchii, duchowieństwa, mnichów i mniszek oraz wiernych Cerkwi prawosławnej w Polsce dla swego umiłowanego Władyki”.

Zasadniczą część albumu stanowi około 400 fotografii. "Skupiają się one na zaledwie jednym, lecz jakże ważnym, aspekcie działalności metropolity Sawy, jakim jest budownictwo sakralne i okołosakralne, do którego eminencja zawsze przywiązywał ogromne znaczenie. Świadczy o tym chociażby liczba dokonanych przez niego w ciągu 40 lat poświęceń kamieni węgielnych, krzyży, ikonostasów, kaplic czy cerkwi, która idzie w setki. Nie wszystkie te uroczystości udało się redakcji przywołać w postaci fotografii. Jednak większość spośród odbywających się pod przewodnictwem eminencji uroczystości tego typu (aż 195) została upamiętniona fotograficznie i to te zdjęcia stanowią sedno ilustracyjnej strony albumu. Tym samym album ukazuje rozległy fragment historii prawosławia w Polsce" - podkreślił Charkiewicz.

Dodał, że zasadniczą, fotograficzną część albumu poprzedza cytowana już przedmowa, którą napisał najstarszy po metropolicie Sawie pod względem święceń biskupich wspomniany arcybiskup Abel. W swym tekście dzieli się on ciepłymi, często osobistymi refleksjami o jego eminencji, przekrojowo poruszając różne elementy jego arcypasterskiej posługi.

Liczący około 250 stron album ma "atrakcyjną, a zarazem czytelną szatę graficzną, który powinien zainteresować wszystkich interesujących się prawosławiem" - zaznaczył Charkiewicz. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL