16.03.2013 aktualizacja 19.07.2016

13. Misterium w bydgoskiej Dolinie Śmierci pt. "Będzie jak wierzysz"

Pod hasłem "Będzie jak wierzysz" odbędzie się w Niedzielę Palmową Misterium Męki Pańskiej w Dolinie Śmierci w bydgoskiej dzielnicy Fordon. Odbywające się po raz 13. przedsięwzięcie, przygotowane przez studentów i wolontariuszy, obserwują co roku tysiące widzów. Jak poinformowała w imieniu organizatorów Dorota Kiedrowska, co roku powstaje nowy, autorski scenariusz Misterium. Obok znanych wątków związanych ze śmiercią, męką i zmartwychwstaniem Chrystusa, pojawiają się odwołania do problemów i wydarzeń aktualnych.

Jak ujawnili organizatorzy, w tym roku w szczególny sposób zostaną przywołane postaci Malchusa - sługi arcykapłana, uleczonego w cudowny sposób przez Chrystusa, oraz Longinusa - żołnierza, który włócznią przebił bok Jezusowi.

"Dolina Śmierci" to wąwóz pomiędzy wzgórzami na obrzeżach największej bydgoskiej dzielnicy mieszkaniowej - Fordonu. W tym miejscu, oddalonym niegdyś od Bydgoszczy, w 1939 roku wymordowano bez sądu ok. 1200 Polaków, przede wszystkim przedstawicieli inteligencji.

W tym roku tytuł fordońskiego Misterium to "Będzie jak wierzysz". Scenariusz jest dziełem Marioli Ciesielskiej, która również jako reżyser czuwa nad pracą aktorów-amatorów. Inscenizacja jest w całości dziełem autorskim młodzieży akademickiej i osób zaangażowanych w grupach i wspólnotach parafialnych, a przygotowanie go trwa wiele miesięcy.

W ubiegłym roku do "Doliny Śmierci" przybyło 20 tys. osób - nie tylko z Bydgoszczy i okolic, ale także z wielu odległych miejsc kraju. "Bardzo cieszy nas obecność grup zorganizowanych, które przyjeżdżają autokarami" - zaznaczyli organizatorzy.

"Dolina Śmierci" to wąwóz pomiędzy wzgórzami na obrzeżach największej bydgoskiej dzielnicy mieszkaniowej - Fordonu. W tym miejscu, oddalonym niegdyś od Bydgoszczy, w 1939 roku wymordowano bez sądu ok. 1200 Polaków, przede wszystkim przedstawicieli inteligencji: nauczycieli, urzędników, kupców, rzemieślników, lekarzy i duchownych. Oprawcy do ostatnich chwil znęcali się nad ofiarami, a nawet tuż przed uśmierceniem robili im zdjęcia "portretowe", które odnaleziono po wojnie.

W 1946 roku przypadkowo natrafiono na zbiorowe mogiły, ale urzędową ekshumację - z nieznanych do dziś przyczyn - nagle przerwano po wydobyciu szczątków około 300 osób. Po wizycie Jana Pawła II w Bydgoszczy, w 1999 roku, kiedy to papież wymieniał szczególne miejsca martyrologii w mieście, narodził się pomysł, by zbudować tu Kalwarię Bydgoską.

13 stacji Drogi Krzyżowej ma formę jednakowych, dwumetrowych krzyży stalowych. Wyjątkiem jest stacja 12 - "Brama do Nieba", zbudowana w formie 24-metrowej ściany, powstałej z 716 krzyży greckich, które w górnej części zmieniają się w polskie orły. Całość zaprojektował Jacek Kucaba, artysta rzeźbiarz z Przemyśla.

Tegoroczne Misterium odbędzie się w Niedzielę Palmową, 24 marca. (PAP)

olz/ abr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL