Kultura i sztuka po 1989 roku

08.07.2019

200 tys. zł na przygotowanie filmu o Ignacym Łukasiewiczu

Podkarpacka Komisja Filmowa ogłosiła konkurs na wsparcie projektu, który doprowadzi do powstania filmu fabularnego o Ignacym Łukasiewiczu. Budżet konkursu wynosi 200 tys. zł.

Jak poinformowała PAP kierownik Podkarpackiej Komisji Filmowej Marta Kraus, pieniądze w konkursie przeznaczona są na rozwój projektu, którego efektem będzie powstanie filmu o Łukasiewiczu. „Chcemy zaprosić producentów audiowizualnych do udziału w konkursie, który jest pierwszym krokiem do powstania filmu poświęconego genialnemu odkrywcy, który związany jest z Podkarpaciem” – dodała.

Konkurs skierowany jest do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie produkcji filmowej. W puli konkursu znajduje się 200 tys. zł. Na zgłoszenia komisja czeka do 30 września 2019 r.

Jak zaznaczyła Kraus, z laureatem konkursu zostanie podpisana umowa na dofinansowanie rozwoju projektu tzw. developmentu. Dzięki dofinansowaniu powinna powstać koncepcja filmu o Łukasiewiczu, która zawierać będzie m.in. kosztorys, scenariusz, wstępny kalendarzowy plan zdjęć czy dokumentację lokacji (zdjęciową).

W 2022 roku przypada dwusetna rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza – wynalazcy lampy naftowej, przedsiębiorcy, filantropa, działacza niepodległościowego i polityka.

W 1854 r. w Bóbrce na Podkarpaciu Łukasiewicz ze wspólnikami założył pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej, zwaną wtedy kopalnią oleju skalnego. Początkowo ropę z naturalnych powierzchniowych wycieków zbierano do drewnianych kubłów. Później drążono ręcznie doły, rowy i studnie dochodzące do 60 m głębokości. (PAP)

autor: Wojciech Huk

huk/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL