Kultura i sztuka po 1989 roku

06.08.2019

7. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” – od 15 sierpnia

Źródło: www.zamoscfilmfestival.pl Źródło: www.zamoscfilmfestival.pl

To okazja, żeby obejrzeć najnowsze filmy dokumentalne o tematyce historycznej w standardzie kina cyfrowego – poinformowała PAP Małgorzata Stępniewska z Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”. 7. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” rozpocznie się 15 sierpnia.

"W konkursie festiwalowym zaprezentowanych zostanie 16 filmów, które powalczą o statuetkę +Zamość Perła Renesansu+. Wśród nich są filmy dotyczące Zamojszczyzny, produkcje nawiązujące do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zagadnienia związane z II wojną światową, ale też prehistorią ziem polskich, filmowe biografie oraz dzieje ważnych polskich organizacji" - napisała w przesłanej PAP informacji Małgorzata Stępniewska.

W czwartek (15 sierpnia) w CKF "Stylowy" w konkursie pokazane zostaną filmy: "Trzy losy - jedna Polska" w reż. Leszka Wiśniewskiego, "Mała zagłada" w reż. Natalii Korynckiej-Gruz, "Wszystko dla Polski – dzieje II Inspektoratu Zamojskiego AK" w reż. Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków, "Warszawa: Miasto Podzielone" w reż. Erica Bednarskiego i "Świadkowie. Obywatele polscy w Auschwitz-Birkenau" w reż. Mirosława Krzyszkowskiego.

CZYTAJ TAKŻE

W piątek zamojscy widzowie będą mogli obejrzeć "Megality – Historia sprzed 5500 lat" w reż. Krzysztofa Paluszyńskiego, "Opowieści Pogranicza – Postacie" w reż. Joanny Polaka i Darii Kopiec, "Od stepów Kubania do Niepodległości" w reż. Jerzego Oleszkowicza, "Solidarność Walcząca kontra komunizm" w reż. Włodzimierza Kuligowskiego, "Iskrę Niepodległości" w reż. Bogusławy Stanowskiej-Cichoń, "Dominum montes – góry Jana Pawła II" w reż. Adama Kraśnickiego oraz film "Łukasiewicz - nafciarz romantyk" w reż. Macieja Wójcika i Bogdana Miszczaka.

W sobotę odbędą się konkursowe projekcje filmów "Zawitała piękna Wolność" w reż. Kamila Niesłonego, "Izrael zaczął się w Polsce" w reż. Jana Grzyba, "Narodziny polskich skrzydeł" w reż. Grzegorza Styły. Festiwal zakończy pokaz filmu "Lucky Like" - animowanej biografii Petera Jankowskiego, Polaka urodzonego w Kutach w 1934 r., który po przetrwaniu deportacji i syberyjskich obozów pracy w czasie II wojny światowej, osiadł w Lincoln w Anglii. Twórcami animacji są Hazel Donnelly i Michelle Walsh.

Więcej informacji na stronie: www.zamoscfilmfestival.pl.

Na wszystkie imprezy festiwalu obowiązuje wstęp wolny. Na projekcje filmowe w CKF "Stylowy" obowiązuje odbiór bezpłatnych wejściówek w kasie kina (ul. Odrodzenia 9).

Zamojski Festiwal Filmowy "Spotkania z historią" organizowany jest od siedmiu lat przez Miasto Zamość, Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" i TVP Historia.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL