Kultura i sztuka po 1989 roku

06.03.2019

82 książki zgłoszono do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

82 książki dla dzieci, które ukazały się w 2018 r., zgłoszone zostały do 26. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, organizowanej przez bibliotekę miejską w Oświęcimiu – poinformowała w środę wiceszefowa tej instytucji, Mariola Talewicz.

„Rozstrzygnięcie tegorocznej edycji Nagrody, która przebiega pod hasłem +Szkoła mistrzów+, nastąpi 4 października, podczas gali w oświęcimskiej bibliotece zwanej +Galerią Książki+. Laureat otrzyma statuetkę przedstawiającą stworzoną przez Kornela Makuszyńskiego postać Koziołka Matołka, a także nagrodę pieniężną” – powiedziała Talewicz.

Jak przypomniała, celem konkursu jest ułatwienie rodzicom i opiekunom dzieci w wieku od 7 do 12 lat odnalezienie się w świecie literatury, wskazanie książek, które nie tylko ukazują kolorowy świat wyobraźni, ale też pozwalają poznać prawdy życiowe i uczą rozwiązywania trudnych problemów. „Poszukujemy książek, które powstały w konwencji pisarstwa Kornela Makuszyńskiego. Jego utwory bawiły, były wesołe, ale i z morałem, pouczające. Promujemy dobrą książkę dla dzieci” – powiedziała Talewicz.

W tym roku na konkurs napłynęło nieco mniej książek niż na poprzednią, rekordową pod tym względem edycję. Wówczas nadesłano 104 zgłoszenia. „To nie oznacza, że wydawanych jest mniej książek. Na konkursy czasem napływa 65 wydawnictw, a innym razem więcej. Z reguły ich liczba waha się od 80 do 100 książek” – mówiła wiceszefowa Galerii Książki. Podkreśliła, że wartościowych pozycji wciąż jest sporo, co dowodzi, że utrzymuje się na nie zapotrzebowanie. Jej zdaniem, Polacy, wbrew obiegowej opinii, chętnie czytają.

Jury konkursu, złożone m.in. z pracowników naukowych i bibliotekarzy zajmujących się literaturą dla dzieci, wybierze w kwietniu spośród nadesłanych propozycji dziesięciu finalistów, a później - laureatów głównych nagród.

Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego ustanowiły w 1994 r. Fundacja "Książka dla Dziecka" oraz kwartalnik Guliwer. Od 2004 r. przyznaje ją oświęcimska biblioteka miejska. W ub.r. główna nagroda przypadła książce „Pan Kardan i przygoda z vetustasem” Justyny Bednarek, która ukazała się nakładem wydawnictwa Bajka.

Oświęcimska biblioteka miejska zwana "Galerią Książki" od 2011 r. to jedna z najnowocześniejszych placówek w Polsce. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL