Kultura i sztuka po 1989 roku

12.09.2019

„Audioluminescencja” motywem przewodnim festiwalu MDF w Filharmonii Szczecińskiej– od piątku

„Audioluminescencja”, czyli łączenie dźwięku i światła, będzie motywem przewodnim festiwalu Music.Design.Form, który rozpocznie się w piątek w szczecińskiej filharmonii. Podczas drugiej edycji wydarzenia wystąpi m.in. Laura Mvula.

"Inspiracją w tym roku stało się światło. Podążamy za nim, a pomaga nam w tym zupełnie nowe słowo, które wymyśliliśmy – audioluminescencja. (…) Nasi muzycy czy zaproszeni artyści w różny sposób będą nam pokazywać, jak światło determinuje przekaz artystyczny, na ile światło można przełożyć na muzykę, ale też na inne aspekty tego, co działa na nasze emocje, na naszą wrażliwość i postrzeganie sztuki" – powiedziała PAP dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie Dorota Serwa.

Jak wyjaśniła, uczestnicy festiwalu i artyści będą "przemieszczać się za światłem": pierwszy koncert, w piątek, odbędzie się na najniższym poziomie budynku - w garażu filharmonii. "Stanie się trochę sceną alternatywną; zaprosiliśmy A_GIMa (producenta muzyki elektronicznej Agima Dżeljilji – PAP), który ubarwi dźwiękami i światłem nasz garaż – miejsce na co dzień nie przystosowane do takich działań" – wyjaśniła Serwa.

Wcześniej tego dnia w sali kameralnej odbędzie się prezentacja "o łączeniu bitów i fotonów w praktyce" grupy panGenerator, zajmującej się sztuką nowych mediów. Reportażysta Filip Springer poprowadzi natomiast dyskusję "Światło i miasto" m.in. o nawykach energetycznych mieszkańców metropolii i ich konsekwencjach.

Na poziomie 4. budynku zaprezentowane zostaną  prace z serii Crystals projektanta Oskara Zięty. W Galerii przy Cerkwi powstanie wystawa lamp i urządzeń do światłoterapii "Solatorium": będzie to miejsce, w którym uczestnicy festiwalu – jak zapewniają organizatorzy – będą mogli odpocząć.

Wystawy będą otwarte dla zwiedzających także w sobotę i w niedzielę. Na drugi dzień festiwalu, sobotę, zaplanowano multimedialny spektakl kompozytora i dyrygenta Michała Janochy "Słyszę, że patrzysz" dla najmłodszych. Ma być "artystyczno-naukową wyprawą", podczas której wyjaśniony zostanie świat dźwięku i światła.

Wieczorem w holu filharmonii odbędą się koncerty zespołu Kwadrofonik i Tria Jazzowego Marcina Maseckiego wraz z pianistą Grzegorzem Tarwidem.

W programie na niedzielę znalazły się prezentacje dla dzieci konstruktora Pawła Kuli, związane ze zjawiskami optycznymi, światłem i fotografią.

Festiwal zakończy koncert brytyjskiej wokalistki soulowej i kompozytorki Laury Mvuli w sali symfonicznej. Artystka wystąpi z muzykami Orkiestry Symfonicznej szczecińskiej filharmonii oraz dyrygentem i kompozytorem Troyem Millerem.

Podczas trzech dni festiwalu od godz. 20:50 do północy potrwają specjalne pokazy iluminacji na charakterystycznej białej fasadzie budynku.(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ wj/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL