Kultura i sztuka po 1989 roku

22.02.2019

„Baba-Dziwo” Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej – premiera Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu

„Baba- Dziwo” na podstawie tragikomedii Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej z 1938 roku to najnowsza produkcja Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Premiera spektaklu w reżyserii Dominiki Knapik odbędzie się w piątek.

Reżyserka Dominika Knapik podkreśliła w rozmowie z PAP, że ponad osiemdziesiąt lat po krakowskiej premierze spektaklu, tekst Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej okazuje się być dziś nadal aktualny politycznie. „Okazuje się, że tego tekstu nie trzeba przepisywać, nie trzeba go uaktualniać. Byłam zdumiona i nawet trochę przerażona tym, że tekst jest aż tak aktualny” – powiedziała Knapik.

Dodała, że „Baba-Dziwo” to historia kobiety dyktatorki, która zmusza inne kobiety do rodzenia dzieci ku chwale ojczyzny. Reżyserka zwróciła uwagę, że Maria Pawlikowska-Jasnorzewska stawia tu diagnozę na temat ludzi niepotrzebnych i odrzuconych ze społeczeństwa, którzy gdy sięgają po władzę w odpowiednim momencie w historii, stają się tyranami.

Twórcy spektaklu starają się opowiedzieć tę historię w nieco przewrotny sposób. „Opowiadamy ją formą, zabawą w różne konwencje teatralne, stosujemy iluzjonistyczne tricki. Zależało nam, aby forma tego spektaklu była atrakcyjna i przewrotnie punktowała polityczne odniesienia, na przykład a propos ustawy, która wynagradza kobiety za urodzenie kolejnego dziecka pokojem u sąsiadów, a karze te kobiety, które dzieci nie rodzą” – mówiła reżyserka

Dodała też, że spektakl będzie pewną fantazją na temat tego, jak taka inscenizacja mogłaby wyglądać w 1938 roku. „Dosyć mocno inspirowałam się fotografiami teatralnymi z lat 30. W spektaklu pojawią się więc kostiumy w stylu z tamtych lat, a scenografia będzie bardzo minimalistyczna. W inscenizacji dużo jest ruchu poklatkowego, ruchu w przód, w tył, a aktorzy są zapętleni w pewnych gestach, powtórzeniach” – tłumaczyła Knapik.

Reżyserka dodała, że na potrzeby spektaklu liczba postaci została zredukowana z kilkunastu do ośmiu, a sam tekst został znacznie skrócony. W spektaklu natomiast pojawią się wiersze Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Dramaturgią i opracowaniem tekstu zajął się kierownik literacki Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu Tomasz Jękot. Scenografię i kostiumy przygotowała Karolina Mazur; za opracowanie muzyczne odpowiada Dominika Knapik i Mateusz Flis; a za reżyserię świateł -Wolfgang Macher.

Premiera odbędzie się w piątek na Scenie Kameralnej wałbrzyskiego teatru. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL