Kultura i sztuka po 1989 roku

10.01.2019

„Beniowski. Ballada bez bohatera” wśród spektakli finałowych Konkursu „Klasyka Żywa”

W finale Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” znalazło się siedem spektakli z teatrów w Poznaniu, Radomiu, Wrocławiu, Gdańsku, Supraślu i Rzeszowie. Zostaną one pokazane w kwietniu podczas 44. Opolskich Konfrontacji Teatralnych.

Do finału ogólnopolskiego IV konkursu "Klasyka Żywa", który odbędzie się na 44. Opolskich Konfrontacji Teatralnych zakwalifikowały się przedstawienia z 2018 r.: "Beniowski. Ballada bez bohatera" z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu (reż. Małgorzata Warsicka), "Ferdydurke" z Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu (reż. Alina Moś-Kerger), "Garbus" z Wrocławskiego Teatru Współczesnego (reż. Marek Fiedor), "Pan Tadeusz, czyli Ostatni Zajazd na Litwie" z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu (reż. Mikołaj Grabowski), "Śmierć białej pończochy" z Teatru  Wybrzeże w Gdańsku (reż. Adam Orzechowski), "Wykład" z Teatru Wierszalin w Supraślu (reż. Piotr Tomaszuk), "Zemsta" z Teatru "Maska" w Rzeszowie (reż. Paweł Aigner).

Laureatem Nagrody Specjalnej im. Stanisława Hebanowskiego za odkrycie repertuarowe został spektakl "Żywi i umarli, czyli Bandyci w Piekle" Stanisława Krzesińskiego w reżyserii Joanny Lewickiej zrealizowany przez Fundację Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży - "Teatrikon" z Lublina.

Komisja Artystyczna przyznała nagrody dodatkowe twórcom przedstawień nie zakwalifikowanych do finału. Doceniono Michała Kaletę za rolę biskupa Ignacego Krasickiego w spektaklu "Wielki Fryderyk" w reżyserii Jana Klaty (Teatr Polski w Poznaniu), nagrodzono spektakl dla dzieci "Mały Tygrys Pietrek" (Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach), nagrodę przyznano również Magdalenie Gajewskiej za scenografię do spektaklu "Damy i huzary albo Play Fredro" (Teatr Wybrzeże w Gdańsku) oraz opracowanie muzyczno-wokalne spektaklu "Pan Tadeusz 18" (Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy).

W skład Komisji Artystycznej weszli: Patryk Kencki (przewodniczący), Zuzanna Bućko, Marek Chowaniec, Jagoda Hernik Spalińska, Konrad Szczebiot, Kalina Zalewska, Piotr Zaremba. Członkowie Komisji wyłonili finalistów z 41 zgłoszonych do konkursu przedstawień.

"Najlepsze ubiegłoroczne wystawienia polskich klasyków zaprezentowane zostaną podczas 44. Opolskich Konfrontacji Teatralnych / +Klasyka Żywa+ (Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu) w dniach 9-14 kwietnia 2019. Podczas festiwalu powalczą o główne nagrody konkursu, m.in. za reżyserię, scenografię czy muzykę, oraz o Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego. Laureatów wyłoni Jury, w którego skład – jak co roku – wejdą znawcy teatru i dramatu, teoretycy i praktycy. Nazwiska członków Jury poznamy niebawem" - podali organizatorzy.

Teatry mogą już zgłaszać spektakle do V edycji konkursu "Klasyka Żywa".

Konkurs "Klasyka Żywa" organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak podali organizatorzy, "jego główny cel to zwiększenie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach współczesnych teatrów oraz wzmacnianie zainteresowania nimi dzisiejszych twórców i odbiorców teatru, a także przywracanie do repertuaru wartościowych dzieł dramatu polskiego, zapomnianych lub rzadko wystawianych". (PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL