Kultura i sztuka po 1989 roku

23.09.2019

Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus - 4-6 października

Promocji młodych artystów - uczniów i studentów - ma służyć Festiwal Piosenki Literackiej. „W złotych płomieniach liści" im. Łucji Prus, który po raz 11. odbędzie się w Białymstoku na początku października. W tym roku wystąpi ponad 20 wykonawców.

Organizatorem festiwalu imienia Łucji Prus, piosenkarki pochodzącej z Białegostoku, jest miejscowy Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury (WOAK). Konkurs skierowany jest do uczniów i studentów szkół artystycznych oraz artystów niezwiązanych zawodowo z estradą. Odbędzie się w dniach 4-6 października.

"W swojej pracy artystycznej Łucja Prus kierowała się dewizą, że piosenka nie może być o niczym i nie może być wykonana byle jak" - mówiła w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektorka WOAK Barbara Bojaryn-Kazberuk. Dodała, że dbałość Prus o wysoki poziom artystyczny i o kulturę słowa docenili znakomici kompozytorzy i twórcy tekstów jak Agnieszka Osiecka.

Bojaryn-Kazberuk poinformowała, że w tym roku podczas konkursu wystąpi 22 wykonawców. "To są młode osoby, którym bliska jest idea tego festiwalu, bliska jest dbałość o wysoki poziom artystyczny, o jakość polskiej piosenki i o słowo" - dodała.

Będzie można usłyszeć piosenki z tekstami m.in. Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego, Jeremiego Przybory, ale też - jak mówiła koordynatorka festiwalu Magdalena Kruszyńska-Sosnowska - premierowe piosenki autorskie. "O to w tym wszystkim chodzi, by stwierdzić, że ta piosenka nie ginie, że ta piosenka się rozwija, że młodzi twórcy również dotykają tego gatunku, próbują swoich sił w tym trudnym, ale chyba najpiękniejszym gatunku piosenki literackiej" - mówiła.

W ocenie koordynatorki, poziom konkursu oraz świadomość młodych ludzi rośnie z roku na rok. Powiedziała, że festiwal zrodził się z potrzeby ochrony dziedzictwa polskiej piosenki. "Talent to wielka wartość, a promocja tego talentu to nasza, instytucji kultury powinność i duże wyzwanie" - dodała.

Młodych artystów będzie oceniać jury w składzie: Włodzimierz Nahorny, Nula Stankiewicz, Janusz Strobel i Jan Wołek.

Festiwalowi będą towarzyszyły też recitale znanych artystów: Ireny Santor, Piotra Bukartyka i Hanny Śleszyńskiej; na koncercie galowym wystąpią laureatki poprzednich edycji festiwalu: Izabela Szafrańska i Paulina Serwatka.

Łucja Prus (1942-2002) zadebiutowała w wieku 20 lat w Ogólnopolskim Konkursie Piosenkarskim, w którym zdobyła drugą nagrodę. Występowała na festiwalach, brała udział w estradowych programach poetyckich, tworzyła muzykę do filmów animowanych i fabularnych. Współpracowała m.in. z Januszem Muniakiem, Włodzimierzem Nahornym, Jonaszem Koftą, Janem Wołkiem, Agnieszką Osiecką, Alicją Majewską, Jerzym Połomskim i zespołem Skaldowie. Za zasługi dla kultury została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/aszw/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL