Kultura i sztuka po 1989 roku

30.12.2018 aktualizacja 31.12.2018

Powstało archiwum cyfrowe białostockiego Teatru Dramatycznego

Spotkanie nt. archiwum cyfrowego Teatru Dramatycznego w Białymstoku Spotkanie nt. archiwum cyfrowego Teatru Dramatycznego w Białymstoku

600 zdigitalizowanych archiwaliów i materiałów dotyczących spektakli teatralnych: afiszy, scenariuszy, projektów scenografii i kostiumów a także fotografii znalazło się w cyfrowym archiwum Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Projekt ma być kontynuowany.

Archiwum cyfrowe to sposób na uczczenie przypadającej w tym roku 80. rocznicy wybudowania siedziby Teatru Miejskiego w Białymstoku, obecnie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki, a także wstęp do przyszłorocznych obchodów 75-lecia powstania Teatru Dramatycznego - powiedziała PAP Martyna Zaniewska z białostockiego teatru.

Zdigitalizowane materiały można znaleźć od niedzieli pod adresem www.archiwum.dramatyczny.pl. "To niezwykle ważne i ciekawe źródło wiedzy o historii białostockiego teatru i lokalnej kultury" - dodała Zaniewska.

Archiwum artystyczne instytucji - jak powiedziała Zaniewska - jest niezwykle bogate i warte przeniesienia na wersję cyfrową by było dostępne dla wszystkich. W pierwszej części zdigitalizowano różnorodne materiały dotyczące m.in. przedwojennej historii teatru, a także najstarszych spektakli granych w teatrze. Są tam np. afisze, scenariusze, archiwalne fotografie czy projekty scenografii i kostiumów. Teatr chce poszerzać archiwum cyfrowe w przyszłym roku, stara się o pozyskanie środków na digitalizację kolejnych materiałów.

W ramach projektu, który został dofinansowany z resortu kultury i budżetu województwa podlaskiego, powstała też książka "Kilka odsłon teatru białostockiego" od czasów powstania tej instytucji po czasy współczesne, jej autorami są Andrzej Lechowski, Konrad Szczebiot oraz dr Martyna Zaniewska.

Za rok powstania Teatru Dramatycznego w Białymstoku uznaje się 1944, kiedy powołano wojewódzki teatr, jednak działał już w latach 20. ubiegłego wieku jako teatr miejski. Jak powiedziała Zaniewska, plany budowy w Białymstoku teatru sięgają XIX wieku, jednak dopiero w latach 20. przyniósł konkretne działania, które doprowadziły do powstania profesjonalnej sceny teatralnej. Budowa budynku została zainicjowana przez samych mieszkańców miasta, a inwestycję wsparły ówczesne władze miejskie i wojewódzkie, w 1938 roku ukończono inwestycję, a instytucja zyskała nazwę Teatru Miejskiego im. Józefa Piłsudskiego. Jednym z dyrektorów placówki był Aleksander Węgierko, który po śmierci stał się patronem teatru.

W teatrze od początku jego istnienia wystawiono ponad 600 premier. Wśród aktorów, którzy grali na jego deskach należy wymienić m.in. Halinę Kossobudzką, Czesława Wołłejko, Seweryna Butryma czy Tolę Mankiewiczównę.

Kilka lat temu miał miejsce spór o patrona teatru, któremu zarzucano, że służył sowietom i na wniosek Związku Piłsudczyków władze województwa zdecydowały, by teatrowi nadać imię Józefa Piłsudskiego. Jednak kilka miesięcy później sejmik województwa podjął uchwałę, że teatr "nosi imię Aleksandra Węgierki i mieści się w Domu Ludowym im. Józefa Piłsudskiego". Także w ubiegłym roku radni z klubu PiS chcieli, aby znieść patrona, jednak zarząd województwa podlaskiego powołując się na opinią IPN, pozostawił Węgierkę patronem teatru.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL