Kultura i sztuka po 1989 roku

26.01.2017

Błędni rycerze Józefa Wilkonia na wystawie w Teatrze Wielkim

Wystawa prac na temat Don Kichota i innych błędnych rycerzy, autorstwa znanego malarza i ilustratora Józefa Wilkonia jest dostępna dla zwiedzających Teatrze Wielkim Operze Narodowej. Ekspozycji towarzyszy bibliofilskie wydanie powieści Cervantesa.

"Cieszę się, że mój Błędny Rycerz pojawi się w Teatrze Wielkim. To będzie duży pokaz, obejmujący blisko sto prac" - powiedział PAP Józef Wilkoń, znany ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych.

Wśród wystawionych prac wyróżniają się dwie rzeźby: Don Kichot - o charakterze abstrakcyjnym - wyrzeźbiony już dość dawno temu, oraz - utrzymany w stylu figuratywnym - Sancho Pansa sprzed kilku lat.

"Jest też sporo obrazów, szkiców, studiów pochodzących z poprzednich okresów mojej pracy, ponieważ do tematu błędnego rycerza przymierzałem się od lat. Interesowałem się nie tylko Don Kichotem, ale i innymi błędnymi rycerzami średniowiecznymi" - wyjaśnił Wilkoń.

Błędny rycerz pojawił się w jego twórczości już na początku lat 60., ale dopiero w ostatnich latach artysta stworzył pełną, choć - jak podkreśla - jeszcze niezamkniętą kolekcję.

"Realizm spotyka się w niej z baśniowością, bogactwo kolorów przeplata się z ilustracją monochromatyczną, portrety uzupełniają sceny zbiorowe, a krótki plan pojawia się obok horyzontalnych pejzaży" - podkreślają organizatorzy wystawy.

Wystawie towarzyszy, opublikowane wcześniej, bibliofilskie wydanie "Przemyślnego szlachcica Don Kichote z Manchy" Miguela de Cervantesa, opracowane graficznie i zilustrowane przez Wilkonia, który nie ukrywa swej fascynacji dziełem Cervantesa.

"Pisarz poprzez Don Kichota opisuje z niebywałą erudycją i ogromnym zrozumieniem współczesne mu czasy, a obecne w powieści dygresje na temat literatury czy teatru świadczą o jego wielkiej wiedzy kunsztownie wypowiedzianej. Cervantes wyprzedzał swój czas, jego uwagi na temat sytuacji kobiet i ich prawa do miłości, do wyboru kochanka z miłości, a nie z powodu, że np. należy bogato wyjść za mąż, brzmią bardzo współcześnie" - podkreślił w rozmowie z PAP Wilkoń.

Tworząc ilustracje do "Don Kichota" artysta zrealizował swoje wielkie marzenie.

"Bardzo pragnąłem zilustrować powieść Cervantesa, ale przez długie lata to się nie udawało. Nawet myślałem, że ten błędny rycerz z Hiszpanii przynosi mi pecha, ale jednak jest dobry finał: jest książka i wystawa!" - powiedział Wilkoń.

Miquel de Cervantes Saavedra "Don Kichote". Redakcja Artur Matys. Ilustracje oraz projekt graficzny książki Józef Wilkoń. Wydawnictwo Chain. Fundacja Chem Poland na rzecz kultury.

Wybrane prace Józefa Wilkonia będzie można oglądać w Galerii Opera w Teatrze Wielkim Operze Narodowej od 26 stycznia do 5 marca. Godziny otwarcia: od czwartku do soboty w godzinach 10-17 oraz na godzinę przed każdym spektaklem i podczas antraktów. (PAP)

abe/ pat/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL