Kultura i sztuka po 1989 roku

05.09.2014 aktualizacja 19.07.2016

Cztery premiery bielskiego Teatru Polskiego w jubileuszowym sezonie

Cztery premierowe spektakle przygotuje Teatr Polski w Bielsku-Białej w jubileuszowym, 125. sezonie – powiedział dyrektor naczelny Witold Mazurkiewicz. Jego zwieńczeniem będzie natomiast w sierpniu 2015 r. pierwsza edycja międzynarodowego festiwalu teatrów ulicznych.

„Już w listopadzie widzowie zobaczą premierę +Królowej Margot+ w reżyserii Wojciecha Farugi. To nowa adaptacja inspirowana powieścią Alexandra Dumasa i filmem Patrice'a Chereau, oparta na oryginalnych pamiętnikach Małgorzaty de Valois. Kostium, polityka i intryga. W roli tytułowej wystąpi związana z Teatrem Polskim w Bydgoszczy Magdalena Łaska” – powiedział Mazurkiewicz.

"Już w listopadzie widzowie zobaczą premierę +Królowej Margot+ w reżyserii Wojciecha Farugi. To nowa adaptacja inspirowana powieścią Alexandra Dumasa i filmem Patrice'a Chereau, oparta na oryginalnych pamiętnikach Małgorzaty de Valois. Kostium, polityka i intryga. W roli tytułowej wystąpi związana z Teatrem Polskim w Bydgoszczy Magdalena Łaska” – powiedział Mazurkiewicz.

W noc sylwestrową Teatr Polski zaproponuje sztukę lżejszego kalibru. „Kogut w rosole” Samuela Jokica w reżyserii Marek Gierszała, to - zdaniem dyrektora - spektakl, który trudno jednoznacznie zdefiniować jako komedię. „To rzecz bardzo zabawna, ale zarazem głęboko poruszająca problemy egzystencjalne. Chciałbym zastępować +wytarte+ farsy w naszym teatrze, właśnie takimi spektaklami” – dodał.

W przyszłym roku wystawiona zostanie „Lalka” Bolesława Prusa w adaptacji bielskiego dramaturga Artura Pałygi, który przygotowuje ją dla reżyserki młodego pokolenia Anety Groszyńskiej. Widzowie zobaczą także „Romea i Julię” Williama Shakespeare`a. „Mamy dwie oferty reżyserów, którzy mają podobny pomysł: ujmują rzecz z perspektywy ludzi dojrzałych w otoczeniu młodzieży” – powiedział Mazurkiewicz.

Na bielskiej scenie prawdopodobnie zagości także reżyser Michał Zadara. „Chcę zaproponować trzy tytuły, a wybór należy do niego: +Otello+, +Wesele+ i +Dybuk+. Co wybierze ma dla nas drugorzędne znaczenie, bo ważniejsze, aby popracował z bielskim zespołem. (…) Im więcej mamy styczności z reżyserami pracujących różnymi metodami, tym lepiej” – podkreślił dyrektor.

Mazurkiewicz zapowiedział również, że w sierpniu zamierza zorganizować międzynarodowy festiwal teatrów ulicznych i street-artu pod nazwą „Bielsko-Blisko 2015”. Uważa on, że miastu brakuje imprezy kulturalnej adresowanej do szerokiego grona odbiorców. Podkreślił, że bielskie place, parki i podwórka zmienią się w scenę teatralną, a mieszkańcy i turyści zostaną zaproszeni do udziału w spektaklach.

W jubileuszowym sezonie wprowadzony zostanie także cykl koncertów „Music Exklusiv”. Jeszcze we wrześniu zainauguruje występ polskiej artystki Kari. Kontynuacji doczeka się cykl „Primus Inter Pares”, pod auspicjami którego w Bielsku-Białej występują ikony polskiej sceny. Zaplanowano spektakl "Machia" z udziałem m.in. Adama Ferencego.

W jubileuszowym sezonie wprowadzony zostanie także cykl koncertów „Music Exklusiv”. Jeszcze we wrześniu zainauguruje występ polskiej artystki Kari. Kontynuacji doczeka się cykl „Primus Inter Pares”, pod auspicjami którego w Bielsku-Białej występują ikony polskiej sceny. Zaplanowano spektakl "Machia" z udziałem m.in. Adama Ferencego.

Dyrektor, który rozpoczął pracę rok temu, pochwalił się, że bielska scena odnotowała w tym czasie ogromny sukces frekwencyjny. „To wynik, jakiego nie zna powojenna historia Teatru Polskiego. Przyciągnęliśmy 41 proc. widzów więcej. Tylko w ostatnim półroczu wzrost sprzedaży biletów na dużej scenie sięgnął 97,3 proc.” – powiedział.

Mazurkiewicz dodał, że czynników, które wpłynęły na wzrost popularności teatru jest wiele. „To przede wszystkim kwestia podstawowa, jaką jest repertuar, ale także wzmożona praca zespołu, a zwłaszcza działu obsługi widza, zmiana wizerunku teatru, a także wprowadzenie internetowej sprzedaży biletów” – wyjaśnił. (PAP)

szf/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL