Kultura i sztuka po 1989 roku

04.06.2019

Działania edukacyjne w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku

Konferencja naukowa o kulturze w XXI wieku, warsztaty dla nauczycieli oraz spektakl dla najmłodszych znalazły się wśród działań edukacyjnych, które w tym roku będzie realizował Teatr Dramatyczny w Białymstoku.

O nowych projektach edukacyjnych poinformowano dziennikarzy we wtorek na konferencji prasowej.

Jak powiedział dyrektor Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki Piotr Półtorak, główną działalnością teatru jest tworzenie spektakli, ale - jak podkreślił - ważnym kierunkiem białostockiego teatru jest edukacja teatralna. "Od ponad 10 lat nasi aktorzy prowadzą warsztaty teatralne z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi, przekrój grup jest bardzo szeroki. W ubiegłym roku udało nam się pozyskać środki na warsztaty dla nauczycieli, co w tym roku będzie kontynuowane. W zeszłym roku też podpisaliśmy porozumienie o współpracy z Wydziałem Historyczno-Socjologicznym Uniwersytetu w Białymstoku i to także dobrze wróży na przyszłą współpracę" - mówił dyrektor.

Dzięki współpracy z Uniwersytetem w Białymstoku (UwB) 23 września zostanie zorganizowana ogólnopolska konferencja naukowa "Kultura w Polsce w XXI wieku. Konteksty społeczne, kulturowe i medialne". Dr Ewa Dąbrowska-Prokopowska z UwB mówiła, że konferencja będzie połączeniem praktyki, nauki i doświadczenia, bo jest ona otwarta nie tylko dla naukowców, ale też ludzi tworzących kulturę, instytucji czy organizacji pozarządowych. "Chcemy otworzyć środowisko naukowe na współpracę z osobami, które bezpośrednio i codziennie podejmują działania w zakresie edukacji kulturowej, tworzenia kultury" - dodała.

Dąbrowska-Propokowska mówiła, że na konferencji z jednej strony uczestnicy będą zastanawiać się m.in. co to znaczy dzisiaj kultura, jak można rozmawiać o kulturze w środowisku lokalnym, jaka jest jej specyfika, jak wpływa na nią globalizacja, a także rozmawiać o potrzebach i realnych problemom w kulturze dzisiaj.

Naukowcy z UwB będą też prowadzić badania, dzięki którym w przyszłości zostanie opracowany kompleksowy program edukacji teatralnej w teatrze - mówiła Martyna Zaniewska z Teatru Dramatycznego. Dodała, że badania będą prowadzone w ramach dwóch projektów teatru, na które otrzymał on dotację z resortu kultury: warsztaty dla nauczycieli i spektakl dla najmłodszych.

Program dla nauczycieli będzie składał się z różnego rodzaju warsztatów, a pedagodzy będą mogli m.in. lepiej zrozumieć spektakle teatralne, nauczyć się jak prowadzić koło teatralne w szkole a także rozwijać swoje umiejętności.

W październiku Teatr Dramatyczny przygotuje spektakl dla najmłodszych "Koziołek Matołek, Węgierka i Olek". Zaniewska mówiła, że będzie to spektakl dla dzieci od 3 do 6 lat. "Przedstawienie będzie miało walory edukacyjne: ukaże dzieciom teatr jako miejsce magiczne, opowie czym jest teatr i dlaczego jest tak ważny" - dodała.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL