Kultura i sztuka po 1989 roku

26.05.2019

Eksperci z całego świata na katowickiej konferencji We Are Museums

Muzeum Śląskie w Katowicach. Fot. PAP/A. Grygiel Muzeum Śląskie w Katowicach. Fot. PAP/A. Grygiel

Blisko 300 ekspertów, muzealników z całego świata będzie gościć w Muzeum Śląskim w Katowicach podczas konferencji We Are Museums – jednej z najważniejszych platform wymiany doświadczeń w tym środowisku – która odbędzie się w dniach 27-29 maja.

Podczas tych spotkań wyłaniają się nowe trendy w muzealnictwie, będące odpowiedzią na zmiany w dziedzinie kultury oraz przemiany społeczne i gospodarcze.

"Możliwość goszczenia kolejnej konferencji We Are Museums to dla nas wielkie wyróżnienie. Jestem przekonana, że organizacja tak ważnego dla współczesnego muzealnictwa spotkania w sercu Górnego Śląska wpłynie na wzmocnienie współpracy pomiędzy muzeami, dla których otaczające środowisko jest ważne" – powiedziała dyrektor Muzeum Śląskiego Alicja Knast.

Tegoroczna konferencja We Are Museums skupia się na odpowiedzialności muzeów za ochronę środowiska w ich codziennej działalności, także edukacyjnej, której celem powinno być uświadamianie odbiorcom konsekwencji dzisiejszych decyzji dla przyszłych pokoleń.

Uczestnicy będą dyskutować o tym, w jaki sposób muzea mogą stać się instytucjami świadomymi konieczności zrównoważonego rozwoju, a także aktywnie włączać się w rolę przewodników na drodze intensywnych przemian społecznych, ekologicznych i ekonomicznych. Dowiedzą się, jak skutecznie nawiązywać współpracę z lokalną społecznością i tworzyć przyjazne miejsca koegzystencji osób i wspólnot.

W konferencji wezmą udział goście z Afryki, Azji, Ameryki, Australii i Europy. Głos w dyskusji zabierze kilkudziesięciu ekspertów z najbardziej prestiżowych muzeów na świecie.

"Oprócz zachowania dziedzictwa materialnego regionu Muzeum Śląskie podejmuje w swoich działaniach programowych tematy dotyczące transformacji obszarów poprzemysłowych, degradacji środowiska, przemian społeczeństwa poprzemysłowego, wreszcie kondycji współczesnego człowieka i świata. W oparciu o często bolesne doświadczenie historii regionu Muzeum stara się także ostrzegać przed procesami, które mogą mieć zgubny wpływ na wspólnotę i środowisko. Myślę zatem, że organizacja konferencji We Are Museums w Muzeum Śląskim będzie bardzo inspirująca dla wszystkich uczestników tego wyjątkowego wydarzenia" – podsumowała dyrektor Alicja Knast. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ mabo/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL