Kultura i sztuka 1945-1989

16.08.2019 aktualizacja 15.11.2019

Fani Elvisa Presleya uczcili 42. rocznicę jego śmierci

Fani „króla rock and rolla” Elvisa Presleya z zapalonymi świecami odwiedzali w nocy z czwartku na piątek jego grób na terenie posiadłości artysty Graceland, w Memphis, w stanie Tennessee, aby uczcić przypadającą 16 sierpnia 42. rocznicę jego śmierci.

Wielbiciele Presleya z całego świata zbierają się tego dnia co roku w Memphis aby uczcić rocznicę i inaugurując rozpoczynający się "Tydzień Elvisa". Właściwe obchody poprzedza nocne czuwanie przy grobie piosenkarza.

W tym roku całonocne czuwanie miało szczególnie uroczysty charakter. Fani w milczeniu przechodzili powoli przed grobami Presleya, jego rodziców i babki, które znajdują się w Ogrodzie Rozmyślań (Meditation Garden) na terenie posiadłości Graceland.

Presley, który był nie tylko piosenkarzem ale i aktorem, zmarł 16 sierpnia 1977 r. w swej rezydencji, najprawdopodobniej z powodu przedawkowania narkotyków. Do dzisiaj jednak krążą różne wersje dotyczące przyczyny zgonu.

Artysta wciąż jednak ma miliony fanów na całym świecie, a niektórzy z nich utrzymują nawet, że ich idol nadal żyje. Utwory, które wykonywał weszły do panteonu najlepszych w historii muzyki popularnej.

Charakterystyczny głos Presleya i jego postać nadal pojawiają się w filmach, widowiskach telewizyjnych i spotach muzycznych. (PAP)

jm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL