Kultura i sztuka po 1989 roku

23.04.2019

Filip Łobodziński: filmy Stanisława Jędryki mają ponadczasowy urok

Był raptusem, ale złe emocje szybko z niego uchodziły. Na koniec zawsze serdecznie nas przytulał - powiedział o zmarłym Stanisławie Jędryce Filip Łobodziński, który zagrał w "Podróży za jeden uśmiech" i "Stawiam na Tolka Banana". Jego filmy mają ponadczasowy urok - dodał.

"Razem z Henrykiem Gołębiewskim zadebiutowaliśmy w filmie +Abel, twój brat+ Janusza Nasfetera. Kiedy w nim graliśmy, był rok 1969. Potem Henio trafił na plan +Wakacji z duchami+, a dwa lata później znaleźliśmy się na planie +Podróży za jeden uśmiech+. Wtedy poznałem Jędrykę i to był szok, bo o ile Nasfeter był typem zimnego dyktatora, tu mieliśmy do czynienia z kimś, kto bardzo emocjonalnie podchodził do wszystkiego i starał się być dla nas ojcem, matką, rodziną. Oczywiście w rodzinie różnie bywa, więc na planie atmosfera bywała bardzo emocjonalna. Nie obywało się bez awantur, ale różnica była taka, że Nasfeter zaciskał zęby i milczał, a Jędryka wrzeszczał, darł włosy z głowy - zawsze miał bujne - a potem łamał patyczki, żeby się uspokoić. Był raptusem, ale złe emocje szybko z niego uchodziły. Na koniec zawsze serdecznie nas przytulał" - wspominał w rozmowie z PAP dziennikarz Filip Łobodziński.

"Po latach zdałem sobie sprawę, że był to człowiek bardzo samotny i smutny, bo od lat nie mógł przeforsować żadnego scenariusza, nie dostawał pieniędzy i czuł się zapomniany. Myślę, że ostatnie lata jego życia były zabarwione goryczą" - powiedział Łobodziński. Dodał jednak, że dla dzisiejszego młodego odbiorcy filmy Stanisława Jędryki "wciąż mogą mieć swój ponadczasowy urok".

"Słyszę, że nawet dziesięcioletnie dzieci oglądają je dzisiaj ze zdziwieniem, że niegłupia, ciekawa fabuła może obyć bez efektów specjalnych i być pokazana w czerni i bieli. Mam sygnały od rodziców, że dzieci są w tych filmach zakochane. To ewidentnie zasługa Jędryki bo umiał fajnie montować i umiał fajnie opowiadać" - ocenił dziennikarz.

Stanisław Jędryka, reżyser, scenarzysta, twórca popularnych filmów i seriali takich, jak "Do przerwy 0:1", "Podróż za jeden uśmiech" i "Stawiam na Tolka Banana", zmarł w poniedziałek w Warszawie. Miał 85 lat.(PAP)

autorka: Malwina Wapińska

mwp/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL