Kultura i sztuka po 1989 roku

20.08.2019

Filmy Smarzowskiego, Holland i Panka powalczą o Europejskie Nagrody Filmowe

Kadr z filmu „Obywatel Jones” w reżyserii Agnieszki Holland. Fot. mat. prasowe Kadr z filmu „Obywatel Jones” w reżyserii Agnieszki Holland. Fot. mat. prasowe

Europejska Akademia Filmowa opublikowała listę 46 produkcji, które powalczą o Europejskie Nagrody Filmowe. Wśród nich znalazły się „Kler” Wojciecha Smarzowskiego, „Obywatel Jones” Agnieszki Holland, „Wilkołak” Adriana Panka oraz najnowsze produkcje Almodóvara, Loacha i Lanthimosa.

Wśród 46 filmów wybranych przez Europejską Akademię Filmową znalazły się "Kler" Wojciecha Smarzowskiego; "Obywatel Jones" Agnieszki Holland z Jamesem Nortonem oraz Peterem Sarsgaardem; "Wilkołak" Adriana Panka, który za jego reżyserię dostał Złote Lwy w Gdyni, oraz "High Life" Claire Denis, do którego część zdjęć powstała w Polsce.

CZYTAJ TAKŻE

Na liście znalazły się również m.in. najnowszy film Pedro Almodóvara "Ból i blask" z Antonio Banderasem, który dostał za rolę nagrodę w Cannes; "Faworyta" Yorgosa Lanthimosa, która zebrała już ponad 30 nagród, w tym Oscara dla aktorki Olivii Colman, oraz "Zdrajca" Marco Bellocchio, który opowiada o zdrajcy cosa nostry, Tommasie Buscettcie.

O Europejską Nagrodę Filmową powalczą też filmy, które wyreżyserowali m.in. Ken Loach, Celine Schiamma, bracia Dardenne, Danny Boyle, Francois Ozon, Radu Jude, Alvaro Brechner i Nariman Aliev.

Laureatem tegorocznej nagrody za całokształt twórczości będzie Werner Herzog - reżyser "Stroszka", "Fitzcarraldo" i dokumentu "Spotkania na krańcach świata".

CZYTAJ TAKŻE

Ceremonia wręczenia Europejskich Nagród Filmowych 2019 odbędzie się w Berlinie 7 grudnia. Wcześniej, 9 listopada, poznamy nominacje.

Przyznawane przez Europejską Akademię Filmową od 1988 r. nagrody nazywane są "europejskimi Oscarami". Pierwszym laureatem w kategorii "Najlepszy film" był "Krótki film o zabijaniu" Krzysztofa Kieślowskiego. Potem nagrody zdobywali jeszcze m.in. Paweł Pawlikowski ("Ida"), Roman Polański (za całokształt twórczości) i Paweł Edelman (za zdjęcia do "Pianisty"). (PAP)

autor: Wojciech Przylipiak

wbp/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL