Kultura i sztuka po 1989 roku

27.02.2019 aktualizacja 28.02.2019

Alejandro Iñárritu na czele jury Festiwalu Filmowego w Cannes

Alejandro Gonzalez Iñárritu. Fot. PAP/EPA/I. Langsdon Alejandro Gonzalez Iñárritu. Fot. PAP/EPA/I. Langsdon

Alejandro Gonzalez Iñárritu będzie przewodniczyć w maju jury 72. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes - poinformował w środę dyrektor festiwalu Pierre Lescure. Iñárritu będzie pierwszym tak wyróżnionym meksykańskim reżyserem.

W zeszłym roku Iñárritu zdobył piątego w swojej karierze Oscara, którego przyznano mu za specjalne osiągnięcia - za wyjątkowy wkład w rozwój sztuki filmowej.

Reżyser podał w oświadczeniu, że z radością podejmie się tego zadania, dodając, że festiwal w Cannes to "serce światowego kina".

Nazwisk członków 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, który odbędzie się w dniach 14-25 maja, jeszcze nie ogłoszono.

Iñárritu jest twórcą filmu "Zjawa", za który w 2016 roku otrzymał Oscara dla najlepszego reżysera. Rok wcześniej jego "Birdman" uzyskał aż 10 nominacji do tej nagrody i otrzymał cztery statuetki. W Cannes w 2006 roku zdobył nagrodę dla najlepszego reżysera za film "Babel".

W pełnym metrażu reżyser zadebiutował w 2000 roku filmem "Amores perros", w którym w przejmujący sposób ukazał, jak mieszkańcy stolicy Meksyku próbują zmienić swoje życie.

W zeszłym roku jury w Cannes przewodniczyła aktorka Cate Blanchett. (PAP)

klm/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL