Kultura i sztuka po 1989 roku

15.11.2017

Gigantyczna książka stanęła na Rynku Głównym w Krakowie

Olbrzymia książka stanęła w środę na krakowskim Rynku Głównym - waży blisko pół tony i mierzy niemal dwa metry. Ma jednak tylko 12 stron. Na każdej z nich umieszczono kod QR do ściągnięcia darmowych e-booków.

To kolejna odsłona akcji czytelniczej Czytaj PL, która w tym roku bije rekordy – do tej pory wypożyczono aż 50 tysięcy darmowych e-booków. Akcja trwa do końca listopada – poinformowała w środę PAP Edyta Nowak z Krakowskiego Biura Festiwalowego (KBF), które organizuje akcję Czytaj PL.

Żółta instalacja na Rynku Głównym imituje otwartą książkę z ruchomymi, przewracanymi przez przechodniów stronami. Każda z 12 stron jest poświęcona jednemu z e-booków (autorstwa m.in. Wojciecha Drewniaka, Anny Kamińskiej, Filipa Springera, Camilli Lackber).

„Przez najbliższe pół miesiąca instalacja będzie zachęcić do udziału w akcji wszystkich tych, którzy dotąd jeszcze o niej nie słyszeli” – powiedziała Nowak.

Czytaj PL trwa od 2 listopada. Jak podało KBF w informacji prasowej, teraz na półmetku akcja bije ubiegłoroczne rekordy - jak dotąd czytelnicy wypożyczyli łącznie 50 tys. książek, wysłali 7 tys. zaproszeń do znajomych i 100 tys. razy odwiedzili stronę internetową akcji.

Przedsięwzięcie obejmuje blisko 500 miast i miejscowości. Na ponad siedmiu tysiącach nośników pojawiły się darmowe wypożyczalnie e-booków. Udostępnione zostały kody QR do 12 bestsellerów, w tym pięciu nowości z 2017 r.

Po raz pierwszy w akcji bierze udział 10 miast zagranicznych m.in.: Barcelona, Dublin, Lwów, Norwich, Nottingham, Praga i Reykjavik – Miasta Literatury UNESCO.

Akcja Czytaj PL od początku jest organizowana w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i platformę e-bookową Woblink.

W tym roku po raz pierwszy akcja jest również dostępna w 1000 szkół ponadgimnazjalnych na terenie całego kraju w ramach projektu „Upoluj swoją książkę”, organizowanego z inicjatywy Instytutu Książki. (PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL