Kultura i sztuka po 1989 roku

16.07.2019

P. Gliński o Schaefferze: pokolenia badaczy będą rozszyfrować pańskie utwory

Kolejne pokolenia badaczy będą rozszyfrowywać pańskie utwory i podążać za pana filozofią. Czeka nas odpowiedzialne, ale i fascynujące zadanie – napisał szef MKiDN Piotr Gliński w liście odczytanym we wtorek podczas pogrzebu kompozytora Bogusława Schaeffera w Salzburgu.

"Z wielkim smutkiem i bólem żegnamy dziś genialnego twórcę naszych czasów, jednego z najwybitniejszych Polaków, Honorowego Obywatela Krakowa, kompozytora, dramaturga, pisarza, filozofa, grafika, reżysera, pedagoga – profesora dr. Bogusława Schaeffera, który 6 czerwca br. obchodził 90-te urodziny, a odszedł do wieczności w Salzburgu 1 lipca" – napisano w liście, który MKiDN opublikowało na swojej stronie.

List wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego został odczytany przez ambasador RP w Austrii Różę Kozłowską podczas uroczystości pogrzebowych Bogusława Schaeffera, które odbyły się w Salzburgu. Artysta był związany z tym miastem od ponad 30 lat.

"Odchodząc pozostawił nam Pan spuściznę duchową nieoszacowanej wartości. Wiele lat minie, zanim zgłębimy i przeanalizujemy wszystkie Pana dokonania. Kolejne pokolenia badaczy będą pilnie dociekać i rozszyfrowywać Pańskie utwory, będą podążać za Pana filozofią. Czeka nas wielkie, odpowiedzialne, ale i fascynujące zadanie" - napisał minister.

Według Glińskiego, "trudno pogodzić się ze stratą wybitnego Artysty, współtwórcy wielkości polskiej i światowej kultury, wspaniałego i szlachetnego Człowieka". Wicepremier w liście wyraził wdzięczność za odziedziczony po Schaefferze "twórczy dorobek życia".

Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy Bogusławowi Schaefferowi został przyznany pośmiertnie Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.

Poinformował, że decyzją prezydenta Andrzeja Dudy Bogusławowi Schaefferowi został przyznany pośmiertnie Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.

MKiDN przypomniało, że Schaeffer był dramatopisarzem, kompozytorem, historykiem muzyki. Urodził się w 1929 r. we Lwowie. Zaczął komponować, mając 17 lat. Studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie u Artura Malawskiego. W 1953 r. obronił pracę dyplomową poświęconą twórczości Witolda Lutosławskiego. Wykładał kompozycję w Akademii Muzycznej w Krakowie, prowadził także kursy współczesnej kompozycji, m.in. w Salzburgu, Yorku i Middelburgu. Jako kompozytor uznawany jest za przedstawiciela awangardy, jako muzykolog – za znawcę nowych prądów i tendencji w muzyce. W 1986 r. został profesorem kompozycji w Universitat Mozarteum Salzburg.

CZYTAJ TAKŻE

Pracował w Polskim Radiu i Polskim Wydawnictwie Muzycznym. Od 1964 r. należał do Grupy Krakowskiej – artystycznego ugrupowania reprezentantów awangardy muzycznej i plastycznej. Bogusław Schaeffer komponował muzykę m.in. do spektakli Józefa Szajny, Jerzego Jarockiego i Bohdana Cybulskiego. Stefan Kisielewski nazwał go „ojcem nowej muzyki w Polsce”.

Pierwszą sztukę teatralną Schaeffer napisał w 1955 r. Do najbardziej znanych i najczęściej granych na międzynarodowych scenach należą: „Audiencja I”, „Audiencja II”, „Audiencja III, czyli Raj Eskimosów”, „Audiencja IV”, „Audiencja V”, „Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego” (grany przez ponad 40 lat przez Jana Peszka), „Kwartet dla czterech aktorów”, „Próby” i „Tutam”. Najważniejszym inscenizatorem jego utworów jest Mikołaj Grabowski. Na jesień zaplanowana jest premiera „Prób” w jego reżyserii w warszawskim Teatrze Polonia. Za wieloletni teatralny dom Schaeffera uchodzi krakowska Scena STU, gdzie wystawiono wiele jego dzieł.

Bogusław Schaeffer jest także autorem książek z zakresu teorii i historii muzyki, m.in. „Wstępu do kompozycji”, „Klasyków dodekafonii” i „Kompozytorów XX wieku”.(PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL