Kultura i sztuka po 1989 roku

10.10.2019

Hity z Cannes i czeski dokument na 24. Forum Cinergia

Retrospektywa dokumentalistki Jany Sevcikovej, kino z Izraela oraz głośne filmy z festiwali w Cannes i Wenecji znalazły się w programie 24. Forum Kina Europejskiego Cinergia, które będzie odbywać się w Łodzi od 22 do 30 listopada.

"Jednym z ważnych wydarzeń 24. Forum Kina Europejskiego będzie pierwsza w Polsce retrospektywa Jany Sevcikovej - czeskiej dokumentalistki, która zajmuje czołowe miejsce w Europie w tej dziedzinie. Przegląd rozpoczniemy jej filmem z 1981 roku, a zakończymy zrealizowanym w 2014 roku obrazem +Oprzyj drabinę o niebo", nagrodzonym Czeskim Lwem, najważniejszą nagrodą filmową w Czechach. Jana będzie naszym gościem, będzie można zapytać ją o wszystkie sekrety jej pracy" - zapowiedziała dyrektor artystyczna Cinergii Anna Serdiukow.
 
Jak dodała, czeska dokumentalistka tworzy niebywałe filmy - na ich realizację poświęca całe lata towarzysząc bohaterom i powracając do nich po upływie dłuższego czasu. Wśród produkcji Sevcikovej znalazł się m.in. dokument o dzieciach prowadzących koczowniczy tryb życia cyrkowców, o życiu Rusinów na terenach dzisiejszej Rumunii, losami czeskich emigrantów w Banacie, czy życiem w armeńskim mieście Gyumri, dotkniętym przez trzęsienie Ziemi. 

Według dyrektora programowego Cinergii Krzysztofa Spóra, dla reżyserki duże znaczenie ma fakt prezentowania jej filmów z oryginalnych taśm 35 i 16 mm; tak będzie również w Łodzi, podczas projekcji w Kinie Charlie - wyjątkiem będzie ostatnie dzieło zrealizowane w formacie cyfrowym. 

"W ramach współpracy z wrocławskim festiwalem Nowe Horyzonty na łódzkiej Cinergii pokazane zostaną cztery tytuły. To będą absolutne perełki, jeszcze niepokazywane w Łodzi, czyli współczesny western +Bacurau+ Klebera Mendonçy Filhoz, nagrodzona na Nowych Horyzontach +Przynęta+ Marka Jenkina, +Ray&Liz+ Richarda Billinghama oraz +Siła ognia+ Olivera Laxe’a" - zaznaczył Spór.

W programie 24. Forum Kina Europejskiego znajdą się także głośne filmy z najważniejszych tegorocznych festiwali filmowych m.in. w Cannes i Wenecji. Łódzka publiczność będzie miała okazję obejrzeć "Malowanego ptaka" zrealizowanego na podstawie książki Jerzego Kosińskiego przez Vaclava Marhoula; film jest czeskim kandydatem do Oscara. Kinomani zostaną też zaproszeni na filmy: "Tommaso" Abla Ferrary, "Matthias i Maxime" Xaviera Dolana oraz "O nieskończoności" Roya Anderssona. 

"W bloku +Niepozorna szarża. Nowe kino z Izraela+ pokażemy najciekawsze debiuty młodych izraelskich twórców. Chcemy pokazać pełny zasięg tego kina, możliwości młodych twórców oraz ich kierunki poszukiwań. To dziewięć filmów, które pokażą to, jak bogaty w konteksty kulturowe jest to region" - wyjaśniła Serdiukow.

Nie zabraknie także oferty dla amatorów kina animowanego - będzie to "Bunuel w labiryncie żółwi" Salvadora Simó - osadzona w latach 30. XX wieku surrealistyczna hiszpańska animacja opowiadająca historię powstawania krótkometrażowego dokumentu Luisa Bunuela "Ziemia bez chleba". 

Odbywające się w Łodzi od 1992 r. Forum jest jedynym w Polsce festiwalem poświęconym głównie kinematografii Starego Kontynentu. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Łódź́ Filmowa przy wsparciu miasta Łódź́ i Łódzkiego Centrum Wydarzeń. (PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ pat/


 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL