Kultura i sztuka po 1989 roku

20.05.2019

„Ich czworo” Zapolskiej na otwarcie polskiego teatru w Chicago

Komedią Gabrieli Zapolskiej „Ich czworo” w reżyserii Mariusza Krzysztofa Kotowskiego rozpoczyna działalność Polish American Actors Theater w Chicago. Premierę zapowiedziano na najbliższą sobotę w Chopin Theatre.

"Interesuje mnie klasyka polska i światowa. Repertuar pierwszego sezonu obejmuje też +Szklaną menażerię+ Williamsa i +Kto się boi Virginii Wolf+ Albee'go. Kończymy sezon na wiosnę przyszłego roku +Moralnością pani Dulskiej+" – zapowiedział w rozmowie z PAP Kotowski. Uzasadniał wybór na pierwszy ogień "Ich czworo" Zapolskiej walorami komediowymi tekstu, co powinno przyciągnąć widownię.

"Uniwersalny charakter problemów ukazanych w krzywym zwierciadle satyry i absurdu, w połączeniu z lekkim i żartobliwym językiem tekstu sprawiają, że sztuka doskonale wpisuje się w kontekst dzisiejszych czasów" – zapowiada premierę nowy teatr.

Jak przypomniał Kotowski Zapolska zawsze marzyła, żeby przyjechać do Ameryki, ale się jej to nie udało. "Teraz my ją sprowadzamy i wystawiamy w Chicago. Sądzę, że Polish American Actors Theater (PAAT), a także Chopin i Zapolska to bardzo dobre połączenie" - wskazał.

Według dyrektora artystycznego i założyciela PAAT inicjatywa powinna zyskać uznanie. Tym bardziej, że w Chicago i jego sąsiedztwie, jak ocenił, żyje blisko milion Polaków. Trzon zespołu PAAT stanowią aktorzy Julitta Mroczkowska, Grzegorz Chiliński oraz Anna Dolecki.

"Jeżeli tutaj nie byłoby zapotrzebowania na kilka sztuk w roku, to nie wiem w jakim kierunku nasze społeczeństwo zmierza. Do życia nie wystarczą pierogi i kiełbasa. Chcemy pobudzić wyobraźnię widzów i zainspirować ich, by nawiązali głębsze więzi ze sztuką" - dodał. Kotowski studiował reżyserię na Uniwersytecie Nowojorskim (NYU). Pracował na Broadwayu jako choreograf. W Chicago wystawił "Mężczyznę" Zapolskiej, a w Los Angeles swoją sztukę „Shadow of Doubt” na niezależnym Hollywood Fringe Theater Festival. Nakręcił m.in. filmy fabularne "Esther’s Diary" oraz "Deeper and Deeper". Jest autorem biografii "Pola Negri: Legenda".

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ wj/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL