Kultura i sztuka po 1989 roku

29.05.2015 aktualizacja 19.07.2016

IX Festiwal Filmów Kina Niezależnego CK OFF

Pokazy filmów konkursowych i pokaz specjalny znajdą się w programie IX Festiwalu Filmów Kina Niezależnego CK OFF, który odbędzie się w sobotę w Przemyślu (Podkarpackie). W tym roku impreza poświęcona zostanie filmom komediowym.

Tegoroczny festiwal odbędzie się pod hasłem „CK OFF się śmieje”. Jak poinformował PAP Piotr Bałajan z Centrum Kulturalnego w Przemyślu, organizatora festiwalu, do uczestnictwa w 9. edycji konkursu zaproszono 9 filmów polskiej sceny niezależnej. Będą to komedie - fabularne i dokumentalne.

Spośród nich profesjonalne jury wybierze zdobywcę Grand Prix festiwalu, oraz przyzna wyróżnienia. Swojego laureata wybierze też publiczność. Zwycięzcy otrzymają nagrody finansowe.

W tym roku jurorami festiwalu będą znawcy i miłośnicy kina: Piotr Matwiejczyk, reżyser, od lat związany z twórczością niezależną; Piotr Wiśniewski, twórca i organizator Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Niezależnego OFFELIADA; Łukasz Szymanek, aktor, kabareciarz.

W pokazach konkursowych widzowie będą mogli zobaczyć takie filmy jak: „Afekt” Małgorzaty Suwały, „Fabio's Videos” Kamila Krukowskiego, „Gorzko!” Michała Wawrzeckiego, „Jedyne wyjście” Piotra Domalewskiego, „Larp” Kordiana Kądzieli, „Nóż w wozie” Vity Drygas, „Sumienny i…skrupulatny” Sławomira Tomczyka, „Szpadel klątwa kaprawego boga” Mariusza Szulca i „Wanda” Zuzy Karpińskiej.

Po prezentacji obrazów konkursowych publiczność zobaczy jeszcze pokaz specjalny. Będzie to premiera komedii „Gimbaza” jednego z jurorów – Matwiejczyka.

Wstęp na pokazy jest wolny.

Festiwal został zainicjowany w 2007 r. przez Grupę Filmową „Zwellinder” działającą w Przemyślu jako odpowiedź na rosnące zainteresowanie kinem niezależnym. Od tamtej pory organizowany jest w formie konkursu. Jego celem jest przede wszystkim wspieranie oraz propagowanie artystycznej wizji i wyobraźni niezależnych twórców filmowych i studentów kierunków filmowych.

W festiwalu mogą brać udział, oprócz twórców niezależnych, studenci kierunków filmowych. Organizatorzy podkreślają, że dzięki imprezie popularyzowana jest niezależna polska sztuka filmowa, umacniają się więzi między środowiskiem filmowców a odbiorców.

Bałajan dodał, że według twórców związanych z kinem niezależnym przemyski festiwal CK OFF zaliczany jest do „grupy najbardziej niezależnych festiwali w kraju”.(PAP)

api/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL