Kultura i sztuka po 1989 roku

02.01.2019

Jest pozwolenie na rewitalizację budynku, w którym ma się mieścić Biblioteka Kraków

Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie uzyskał pozwolenie na budowę dotyczące rewitalizacji i adaptacji Zajazdu Kazimierskiego, w którym swoją siedzibę ma mieć Biblioteka Kraków. Na razie  nie wiadomo, kiedy prace ruszą.

Budynek usytuowany u zbiegu ulic Krakowskiej i Węgłowej na krakowskim Kazimierzu jest częściowo wpisany do rejestru zabytków. Koszt prac renowacyjnych jest szacowany na ok. 45 mln zł. Koncepcję rewitalizacji i dokumentację projektową przygotowała wybrana w przetargu firma "Grzegorz Lechowicz – Pracownia Architektoniczna".

"Nie wiadomo, kiedy ruszą prace w obiekcie. W projekcie budżetu miasta na rok 2019 nie ma środków na ten cel, ale jeśli tylko znajdą się pieniądze będziemy mogli ogłosić przetarg na wykonawcę" – powiedział PAP rzecznik Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie Jan Machowski.       

Odnowiony Zajazd Kazimierski ma być nowym centrum czytelnictwa dla krakowian. Będzie tu działać główna wypożyczalnia i czytelnia, centrum informacji regionalnej, a także ośrodek animacji kulturalnej i literackiej. Siedziba Biblioteki ma być dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Chodzi nie tylko o usuwanie barier architektonicznych, ale także o rozwiązania, które pozwolą korzystać z zasobów placówki osobom z niepełnosprawnością intelektualną, słuchową czy wzrokową.

W obecnej formie budynek dawnego Zajazdu Kazimierskiego funkcjonuje od drugiej połowy XIX wieku.  W latach 80. XX wieku planowano jego adaptacje na hotel, ale do tego nie doszło. W latach 1992-94 przeprowadzono doraźny remont zajazdu, który miał zatrzymać postępującą degradację budynku i wzmocnić jego konstrukcję. 

W 1999 r. budynek oddano w czterdziestoletnią dzierżawę Instytutowi Turystyki, który miał przeprowadzić generalny remont. Gmina wypowiedziała umowę, ponieważ dzierżawca nie realizował jej zapisów, a w 2004 r. wystawiła obiekt na sprzedaż, nie znalazł się jednak nabywca. Od tego czasu – w ramach prac zabezpieczających - wyremontowano pokrycie dachu i zabezpieczono elewację. Obecnie budynkiem zarządza Zarząd Budynków Komunalnych. (PAP)

wos/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL