23.04.2019

Justyna Radzymińska: Stanisław Jędryka był artystą przez duże "A"

Stanisław Jędryka był artystą przez duże "A", wrażliwym, emocjonalnym, wybuchowym, wesołym - powiedziała PAP o zmarłym reżyserze Stanisławie Jędryce fotografka Justyna Radzymińska. Miał niebywały talent, wyczucie i intuicję - podkreśliła.

Zaprzyjaźniona z reżyserem fotografka mówiła, że łączyła ich "przyjacielska, serdeczna relacje, trochę na zasadzie mistrz i uczeń". "Czerpałam od niego dużo inspiracji, uwielbialiśmy rozmawiać. On opowiadał o swoich filmach, o całym tym świecie, a że ja zajmuję się dziedziną pokrewną, to mi otwierało horyzonty i było dla mnie fascynujące, pomocne i ciekawe" - wspominała Radzymińska.

Oceniła, że Jędryka był "artystą przez duże +A+ - bardzo wrażliwy, wybuchowy, emocjonalny, wesoły". "Miał bogatą naturę - z jednej strony był melancholijny, a z drugiej strony taki wybuchowy w pewnych sytuacjach" - powiedziała.

Jak mówiła, Jędryka "miał świadomość tego, że dziedzina filmu, którą się głównie zajmował, czyli filmy dla dzieci i młodzieży, była traktowana jako rzecz błaha, a wiemy, że młody widz jest jeszcze bardziej wymagający, więc majstersztykiem jest stworzenie dla młodego widza czegoś, co by go zaciekawiło i przetrwało kilkadziesiąt lat". "Trzeba mieć niebywały talent, wyczucie i intuicję, o której Staszek zawsze powtarzał, że w pracy była jego jednym z podstawowych narzędzi" - podkreśliła.

Przypomniała, że reżyser stał trochę na uboczu, był poza głównym nurtem, był skromny, ale jednocześnie wielką przyjemność sprawiało mu opowiadanie o swojej pracy.

Stanisław Jędryka zmarł 22 kwietnia w wieku 85 lat. Jest twórcą popularnych filmów i seriali dla młodzieży takich, jak "Do przerwy 0:1", "Podróż za jeden uśmiech" i "Stawiam na Tolka Banana".(PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL