Kultura i sztuka po 1989 roku

10.06.2019

Kazimierz Orłoś z tytułem Warszawskiego Twórcy

Warszawa, 09.06.2019. Pisarz Kazimierz Orłoś za całokształt twórczości został uhonorowany tytułem Warszawskiego Twórcy. Fot. PAP/W. Olkuśnik Warszawa, 09.06.2019. Pisarz Kazimierz Orłoś za całokształt twórczości został uhonorowany tytułem Warszawskiego Twórcy. Fot. PAP/W. Olkuśnik

Wiesław Myśliwski, Krystyna Dąbrowska, Cezary Harasimowicz i Andrzej Żor zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Literackiej m. st. Warszawy. Tytułem Warszawski Twórca został uhonorowany Kazimierz Orłoś.

Nazwiska laureatów ogłoszono w niedzielę podczas uroczystej gali w Nowym Teatrze. Nagrodę przyznano w tym roku po raz 12. Tegoroczna edycja okazała się rekordowa – ponad 1100 zgłoszeń napłynęło w formularzach, ponad 2700 egzemplarzy przesłały wydawnictwa. Laureatów w pięciu kategoriach wyłoniło jury w składzie: Janusz Drzewucki (przewodniczący), Anna Maria Czernow, Grażyna Borkowska, Krzysztof Masłoń, Karolina Głowacka, Anna Romaniuk i Rafał Skąpski.

W kategorii prozatorskiej nagrodę otrzymał Wiesław Myśliwski za powieść "Ucho igielne" (Znak), w poetyckiej – Krystyna Dąbrowska za "Ścieżki dźwiękowe" (wyd. a5). Cezary Harasimowicz został  nagrodzony za "Mirabelkę" (Zielona Sowa) w kategorii "literatura dziecięca", a Andrzej Żor za książkę "Dom. Historia przytułku św. Franciszka Salezego" opublikowaną przez Przytułek św. Franciszka Salezego w Warszawie - w kategorii "edycja warszawska".

Tytułem Warszawski Twórca przyznawanym za całokształt twórczości został uhonorowany Kazimierz Orłoś.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy to wyróżnienie, którego historia sięga czasów przedwojennych. Konkurs jest kontynuacją tradycji nagrody o tej samej nazwie, przyznawanej w latach 1926-38, a przerwanej przez wybuch II wojny światowej. Pierwszym jej laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza - Władysław, ostatnim zaś przed wojną - Leopold Staff.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy w obecnej formie jest przyznawana od 2008 roku, kiedy to Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyjęła uchwałę reaktywującą to wyróżnienie.

Nagrody w konkursie przyznawane są w pięciu kategoriach. Szczególnym wyróżnieniem jest tytuł "warszawski twórca", przeznaczony dla wybitnych pisarzy, w szczególny sposób związanych z Warszawą. Pierwszym, w 2008 roku, uhonorowanym tym tytułem był Tadeusz Konwicki, o którym w laudacji napisano "za wszystko, co stworzył o Warszawie, dla Warszawy i w Warszawie". W kolejnych latach tytuł warszawskiego twórcy otrzymali: Józef Hen (2009), Marek Nowakowski (2010), Janusz Głowacki (2011), Janusz Tazbir (2012), Joanna Kulmowa (2013), Wiesław Myśliwski (2014), Jarosław Marek Rymkiewicz (2015), Eustachy Rylski (2016), Hanna Krall (2017) i Ernest Bryll (2018).

Kandydatów do nagrody zgłaszają wydawcy, księgarze, bibliotekarze oraz czytelnicy. Nominowani autorzy są ogłaszani w kwietniu, a laureatów wyłonionych przez jury poznajemy podczas uroczystej gali, która odbywa się w czerwcu. Fundatorem i organizatorem nagrody jest Miasto Stołeczne Warszawa.(PAP)

Autor: Agata Szwedowicz

aszw/ wus/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL