Kultura i sztuka po 1989 roku

13.01.2016 aktualizacja 19.07.2016

Konkurs na utwór carillonowy współgrający z Fontanną Heweliusza

Carillonistka – Monika Kaźmierczak. Fot. PAP/A. Warżawa Carillonistka – Monika Kaźmierczak. Fot. PAP/A. Warżawa

Ogłoszono konkurs na utwór carillonowy, który będzie współgrał z trwającym 12 minut specjalnym programem gdańskiej Fontanny Heweliusza. Pula nagród w konkursie wynosi 20 tys. zł. Najlepsza kompozycja już latem może posłużyć jako tło muzyczne dla wodnego spektaklu.

Fontanna Heweliusza została zbudowana w sierpniu 2014 r. na skwerze ulokowanym w historycznym centrum Gdańska, w sąsiedztwie Wielkiego Młyna oraz kościoła św. Katarzyny. Na wieży tej świątyni znajduje się jeden z nielicznych w Polsce, a zarazem największy, carillon - instrument złożony z zestawu dzwonów.

Fontannę Heweliusza zbudowała miejska spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna. Jak poinformowała rzeczniczka prasowa tej firmy, Agnieszka Klugmann, spółka ogłosiła właśnie konkurs pt. „Fontannie bije ten dzwon”, w którym chciałaby wyłonić utwór mogący stanowić tło muzyczne dla specjalnych wodno-świetlnych pokazów odbywających się wieczorami w sezonie turystycznym.

Klugmann wyjaśniła, że konkurs adresowany jest do polskich muzyków i kompozytorów, a opracowane przez nich utwory (w wersji do gry ręcznej i do gry automatycznej) muszą współgrać z 12-minutowym show. Link do nagrania wideo prezentującego przebieg pokazu zamieszczono na stronie internetowej www.giwk.pl, gdzie znajduje się także pełen regulamin konkursu.

Prace można zgłaszać do 21 marca br. W ich ocenie wezmą udział m.in. przedstawiciele Akademii Muzycznej w Gdańsku. Na zwycięzcę konkursu czeka 10 tys. zł nagrody, drugie miejsce ma zostać uhonorowane nagroda w wysokości sześciu tys. zł, a trzecie – czterech tys. zł

Jak poinformowała Klugmann, ważnym elementem konkursu będą również jednodniowe warsztaty carillonowe, które odbędą się 20 stycznia w kościele św. Katarzyny oraz w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Poprowadzi je gdańska carillonistka – Monika Kaźmierczak.

Fontannę Heweliusza tworzy płytka prostokątna niecka wyłożona kamiennymi płytami, w których umieszczono liczne - tryskające wodą ku górze, dysze. Wewnątrz niecki zamontowano cztery elementy pionowe ustawione równolegle względem siebie: kamienną ścianę, na której szczycie rozlokowano wyloty wody oraz trzy obręcze o średnicy około 190 cm naszpikowane dyszami strzelającymi wodą w różnych kierunkach.

Sterowany elektronicznie wodotrysk został wyposażony w system wielokolorowych świateł, który - w połączeniu z systemem sterowania wodą, pozwala urządzać na wodotrysku różnorodne pokazy.

Zbudowana kosztem 2,8 mln zł fontanna upamiętnia duże inwestycje wodne i kanalizacyjne prowadzone w Gdańsku w ostatnich latach.

Carillon to zespół co najmniej 23 dzwonów, zestrojonych ze sobą w sposób umożliwiający wygrywanie na nich melodii. Każdy dzwon połączony jest (najczęściej systemem linek) z pokaźną klawiaturą, za pomocą której carillonista gra uderzając pięściami w klawisze. Niektóre carillony wyposażone są też w system komputerowego sterowania grą. Instrumenty, które mają mniej niż 23 dzwony lub nie posiadają klawiatury, to kuranty.

Gdańsk jest jednym z nielicznych miast w Polsce, które ma carillony, w dodatku ma ono aż trzy takie instrumenty i wszystkie działają. Dwa z nich – wywodzące się z historycznych XVI-wiecznych instrumentów, znajdują się w wieży Ratusza Głównego Miasta i wieży kościoła św. Katarzyny. Kilka lat temu miasto kupiło też carillon mobilny – potężną przeszkloną gablotę, wewnątrz której umieszczono zestaw dzwonów.

Carillon kościoła św. Katarzyny jest największym z gdańskich instrumentów tego typu - składa się z 50 dzwonów. Podobnie, jak pozostałe gdańskie carillony, został on wyposażony w system, który pozwala na grę sterowana komputerowo. (PAP)

aks/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL