Kultura i sztuka po 1989 roku

05.12.2018 aktualizacja 06.12.2018

Piotr Bosacki laureatem Nagrody im. Katarzyny Kobro

Artysta wizualny oraz twórca filmów animowanych Piotr Bosacki został laureatem Nagrody im. Katarzyny Kobro przyznawanej twórcom „wykazującym się postawą progresywną i poszukującą” - jak napisano w regulaminie wyróżnienia. Nagrodę wręczono w środę w Muzeum Sztuki w Łodzi.

Jury pod przewodnictwem Katarzyny Kozyry uhonorowało Bosackiego m.in. za "niezwykły zmysł językowy i poetycki" widoczny w jego pracach.

"Piotr Bosacki jest twórcą wszechstronnym. Jawi się nam jako konstruktor, kompozytor, poeta, filmowiec. W charakterystycznych dla twórcy filmach animowanych, opatrzonych sugestywną narracją, obecna jest refleksja filozoficzna cenna już na poziomie samej tylko literatury. Poza tym Bosacki należy do twórców konsekwentnie niekonsekwentnych. Łączy powagę z dowcipem, zmysłowość z abstrakcyjnością, minimalizm z bogactwem formy" – podkreślono w uzasadnieniu.

41-letni Bosacki jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. To artysta działający na styku wielu dyscyplin: muzyki, sztuki, animacji i literatury; jest członkiem nieformalnej grupy artystycznej Penerstwo i zespołu muzycznego KOT.

Pomysłodawcą Nagrody im. Katarzyny Kobro są prof. Józef Robakowski oraz Nika Strzemińska, córka patronki nagrody i Władysława Strzemińskiego. Początkowo nagroda była przyznawana prywatnie w Galerii Wschodniej, od 2011 roku organizatorem wydarzenia jest Muzeum Sztuki w Łodzi.

Uroczystość wręczenia nagrody poprzedziła panichida w intencji jej patronki odprawiona w soborze św. Aleksandra Newskiego w Łodzi.

Nagroda im. Katarzyny Kobro została wręczona po raz 16. Do tej pory otrzymali ją: Zbigniew Dłubak, Juergen Blum-Kwiatkowski, Andrzej Dłużniewski, Krzysztof M. Bednarski, Teresa Murak, Krzysztof Wodiczko, Jerzy Lewczyński, Zbigniew Rybczyński, Andrzej Lachowicz, Zygmunt Rytka, Natalia LL, Cezary Bodzianowski, Robert Rumas, Jadwiga Sawicka, Katarzyna Wiktor.

Katarzyna Kobro (1898-1951) - niedoceniana za życia - po śmierci uznana została za jedną z najwybitniejszych rzeźbiarek, współtwórczynię polskiego konstruktywizmu. Dorobek artystyczny Kobro i Strzemińskiego stał się zalążkiem największej w Europie Środkowo-Wschodniej muzealnej kolekcji sztuki nowoczesnej zgromadzonej w Muzeum Sztuki w Łodzi. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL