Kultura i sztuka po 1989 roku

12.07.2017

Mariusz Szczygieł odsłoni swoją tablicę w Alei Pisarzy w Oświęcimiu

Reportażysta i pisarz Mariusz Szczygieł dołączy do artystów pióra, którzy zostali uhonorowani własną tablicą w Alei Pisarzy przy Galerii Książki w Oświęcimiu. Odsłoni ją 27 października – poinformowała w środę wiceszefowa książnicy Mariola Talewicz.

"Na tablicy z brązu znajdzie się cytat z twórczości Mariusza Szczygła, który autor osobiście zaproponował. To fragment z jego książki +Projekt: prawda+. Brzmi on: +Naucz się pozyskać śmierć do życia, tato+" – powiedziała Talewicz.

Idea Alei nawiązuje do podobnych inicjatyw, które honorują aktorów, muzyków lub sportowców. W Oświęcimiu wyróżniona została sztuka słowa, która ma ogromną wartość kulturową. Dotychczas na trotuarze przed biblioteką tablice odsłonili już m.in. Wanda Chotomska, Hanna Krall, Dorota Masłowska, Zofia Posmysz, Olga Tokarczuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Andrzej Stasiuk i Marcin Świetlicki.

O wyborze pisarza decyduje kapituła, w której zasiadają m.in. poetka i prozaik, krytyk i badacz literatury dla dzieci i młodzieży prof. Joanna Papuzińska z Uniwersytetu Warszawskiego, były sekretarz Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek, a także prof. Krzysztof Zajas z wydziału polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Mariusz Szczygieł pochodzi ze Złotoryi na Dolnym Śląsku. Jako 16-latek został współpracownikiem harcerskiego tygodnika „Na Przełaj”. Od 1990 roku pracuje w "Gazecie Wyborczej". W latach 1995–2001 prowadził w telewizji Polsat talk-show "Na każdy temat". Wydał kilka książek. Wśród nich jest „Gottland” poświęcony Czechom, która została przetłumaczona na 10 języków. Otrzymał za nią nagrodę Nike Czytelników oraz Europejską Nagrodę Książkową. (PAP)

szf/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL